Китай відправить вертоліт на Марс

Китай розглядає можливість відправити власний дрон-вертоліт на Марс. На гвинтокрилий апарат буде покладено завдання збору зразків марсіанського ґрунту, які потім доставлять на Землю.

Вертоліт для збирання марсіанського ґрунту

Кілька років тому Китай повідомив про намір запустити місію, яка повинна буде доставити на Землю зразок ґрунту Червоної планети. Вона отримала позначення «Тяньвень-3». Наразі місія перебуває у стадії активного планування й інженери продовжують вносити в неї різні зміни. Про останні з них було оголошено на Міжнародній конференції наук про глибокий космос, що відбулася 22 квітня.

Китайський марсохід «Чжужун» і спускова платформа. Джерело: CNSA

Оновлений план місії «Тяньвень-3» передбачає запуск до Марса двох важких ракет «Чанчжен-5». На одній з них буде розташовуватися зв’язка з орбітального та поворотного модуля. Друга відправить до Червоної планети спускальний модуль зі злітним ступенем.

Після посадки, спускальний модуль візьме пробу речовини. Для цього буде використана роботизована рука. З метою підстрахування китайські інженери також планують оснастити спускальний модуль роботом-павуком або дроном-вертольотом, які зможуть взяти запасну пробу ґрунту.

Загалом «Тяньвень-3» повинен буде зібрати до 500 грамів ґрунту. Проба буде розміщена на борту 360-кілограмового злітного модуля. Він здійснить зліт з марсіанської поверхні, після чого виконає стикування зі зв’язкою з орбітального та поворотного апарата. Далі проба буде перевантажена на повертальний апарат, який потім вирушить до Землі.

Місця посадки китайської місії

Згідно з нещодавньою заявою конструкторів, реалізація «Тяньвень-3» почнеться у 2028 році — на два роки пізніше, ніж заявлялося спочатку. Отже, китайська місія, судячи з усього, вступить у прямі перегони з американсько-європейським проєктом Mars Sample Return. Його метою є доставлення на Землю капсул із пробами речовини, зібраних марсоходом Perseverance.

Концепт місії Mars Sample Return. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Що стосується місця посадки, то китайські фахівці планують посадити «Тяньвень-3» у північній півкулі планети. Місцем висадки місії стане ділянка, розташована, щонайменше, на 900 метрів нижче умовного рівня моря Марса. Це забезпечить спускальний апарат щільнішою атмосферою і дасть змогу знизити його посадкову швидкість. Іншою обов’язковою вимогою є вік ділянки. Він має становити щонайменше 3,5 млрд років, що дасть змогу провести всі необхідні астробіологічні дослідження.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine