«Парад планет» триває!

Сесії тротуарної астрономії, під час яких любителі цієї науки розставляють у людних місцях свої телескопи й демонструють усім бажаючим небесні об’єкти, відбуваються вечорами. Зараз для них настали несприятливі часи, й не лише через комендантську годину. Проблема також у тому, що на вечірньому небі не видно жодної планети. Куди ж вони всі поділися?

Очевидно, якщо чогось нема на вечірньому небі — його варто пошукати на ранковому. Планети там почали «гуртуватися» ще у квітні, але для повної «компанії» їм не вистачало Меркурія з Ураном, які було видно невдовзі після заходу Сонця. Але у травні вони пройшли сполучення з ним і теж почали з’являтися на небі перед світанком. В середині червня Меркурій досяг найбільшої західної елонгації, завдяки чому на широті Києва його стало можливим спостерігати протягом 10-15 хвилин. У цей час кутова відстань між ним і Сатурном складала менше 95°, і на цій «дузі» вишикувалися всі інші великі планети: Венера, Уран, Марс, Юпітер і Нептун.

Сім великих планет на передсвітанковому небі 24 червня 2022 року на широті Києва

Над горизонтом вони зараз з’являються у зворотному порядку: спочатку приблизно опівночі сходить Сатурн, далі менше ніж за годину — Нептун, потім — Юпітер і Марс, біля 2:30 ночі — Уран, ще через пів години — Венера, і останнім, уже на зовсім світлому небі — Меркурій. Дані наведені для ранку 24 червня в Києві; в інші дні та в інших містах картина буде відрізнятись, але не суттєво.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Починаючи з 19 червня, планети по черзі «відвідує» Місяць. У цей день він опинився недалеко від Сатурна. Вранці 21 червня його можна було побачити між Нептуном і Юпітером, 23 червня — менш ніж у 3° від Марса, 25 червня він пройде біля Урана, а наступного дня — біля Венери.

27 червня наш природний супутник мав би пройти недалеко від Меркурія, але в наших широтах побачити це зближення буде важко, оскільки найменша планета сходитиме незадовго до початку громадянських сутінків. Кутова відстань між нею та Сатурном у цей день складатиме 110° і продовжить зростати.

Нагадаємо, що з точки зору астрономії назвати згадане явище «парадом планет» не можна, бо вони не «вкладаються» у якийсь відносно вузький сектор по один бік від Сонця, хоча кут між напрямками від нього на Землю та на Уран (так званими радіус-векторами цих планет) сягне 133°, а напрямки на всі інші так чи інакше опиняться між ними.

Також не зовсім вірно вважати, нібито подібні «паради планет» є рідкісними явищами. Значно більш «щільне» зближення великих планет, коли крайні «ланки» їхнього «ланцюга» розділятиме лише 71°, відбудеться у травні 2024 року, але повноцінно спостерігати його буде неможливо, оскільки Венера з Юпітером у цей час перебуватимуть на небі дуже близько до Сонця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів