Якщо запитати астронавтів на МКС, що їх найбільше вражає під час перебування на орбітальному форпості, багато хто відповість: захопливі краєвиди Землі та космосу. На висоті 400 км над нашою планетою для них відкривається дивовижний краєвид, який доступний не кожному: світанки кожні 90 хвилин, море блискавок в атмосфері, сріблясті вигини Місяця та безліч інших речей, що тамують подих. Але особливе місце серед цих див займають полярні сяйва — динамічні «танці» кольорів, створені сонячним вітром та магнітосферою Землі.
Aurora seen today from @Space_Station while orbit was passing between Australia and Antartrica; photographer @astro_jannicke now on the private FRAM2 space mission will be having an even better view in their polar orbit. pic.twitter.com/8IIiWBDtu8
— Don Pettit (@astro_Pettit) April 4, 2025
Нещодавно астронавт NASA Дон Петтіт, відомий своєю пристрастю до космічної фотографії, опублікував унікальні відео полярного сяйва, зняті з МКС. На відміну від звичних зелених спіралей, його ролики показують явище у новій перспективі: наче крізь кадр пролітають хвилі «парової турбулентності», які переплітаються з контурами планети. Друге відео, зняте з широким кутом, демонструє, як сяйво обвиває земну кривизну, надаючи кадрам фантастичного вигляду.
Астронавт-фотограф
Петтіт перебуває на орбіті з вересня 2023 року і вже став відомим своїми цікавими знімками. Один із найпопулярніших — нічна панорама басейну Амазонки, де річки нагадують сріблястих змій, що вигинаються в темряві.

Астронавт не перший, хто перетворює наукові спостереження на мистецтво. Його колега Томас Песке з ESA прославився серією фотографій Землі, знятих під час прольотів МКС над материками. Однак Петтіт додає до цього технічну майстерність: його роботи часто поєднують тривалу експозицію, точність деталей та художній підхід.
Green vaporous turbulence; tonight’s show of aurora from @Space_Station pic.twitter.com/ZX0dINFhLa
— Don Pettit (@astro_Pettit) April 5, 2025
Такі світлини та відео не лише мають естетичне натхнення, а й допомагають науці. Вони показують зміни клімату, руйнівні шторми та антропогенні втручання в природу. А ще — нагадують, наскільки крихкою є наша планета з космосу. Як каже сам Петтіт: «Кожен кадр — це історія, яку Всесвіт розповідає нам через об’єктив».
Поки МКС продовжує обертатися навколо Землі, астронавти залишатимуться її найвлучнішими оповідачами. І хтозна, можливо, саме їхні роботи надихнуть майбутніх астронавтів вийти за межі гравітації, щоб побачити ці дива на власні очі.
Раніше ми показували фантастичний погляд на Землю з борту МКС.
За матеріалами digitaltrends.com