Світлове шоу з космосу: перше полярне сяйво 2025 року очима астронавтів МКС

Астронавт NASA Дон Петтіт розпочав 2025 рік цікавою світлиною Землі, яку назвав «Новорічне світлове шоу».

Світлина "Новорічне світлове шоу" від астронавта Дона Петтіта. Фото: @astro_Pettit
Світлина «Новорічне світлове шоу» від астронавта Дона Петтіта. Фото: @astro_Pettit

Знімок був зроблений з борту Міжнародної космічної станції (МКС), де Петтіт перебуває з вересня 2024 року під час своєї четвертої космічної експедиції. На світлині астронавт показав приголомшливе полярне сяйво. Також споглядачі можуть помітити на знімку деякі елементи орбітальної станції.

Полярні сяйва — звичне, але завжди захопливе видовище для астронавтів на борту МКС. Зі збільшенням сонячної активності ймовірність їхніх спостережень зростає. Це явище виникає, коли заряджені частинки, що надходять від сонячних бур, взаємодіють із газами в атмосфері Землі, створюючи чарівні світлові ефекти.

Спостерігати за цим видовищем з висоти 400 км над Землею — особливий досвід, доступний лише астронавтам. Проте полярне сяйво можна помітити й на Землі. Але найкращі місця для спостереження — на крайній півночі: Аляска, Канада, Ісландія, Гренландія, Норвегія, Швеція, Фінляндія. У Південній півкулі це явище можна спостерігати лише в Новій Зеландії та на острові Тасманія в Австралії.

Майстер космічних світлин

Дон Петтіт, відомий своїм фотографічним талантом, створив низку дивовижних знімків під час космічних місій. Його перша експедиція відбулася у 2002 році, відтоді він здобув репутацію майстра космічної фотографії. Наприклад, на знімках, зроблених під час попередніх місій, хмари нагадують витвір мистецтва, а річки — срібних змій. Особливу увагу привертають його світлини зоряних стежок.

Завдяки своїй майстерності Петтіт також зафіксував повернення на Землю космічного корабля SpaceX наприкінці історичної місії Polaris Dawn. У недавньому інтерв’ю з борту МКС він розповів про свою пристрасть до фотографії та техніку створення таких знімків.

Очікується, що Дон Петтіт залишиться на станції до березня 2025 року. У світі з нетерпінням чекають нових знімків, якими астронавт поділиться впродовж своєї місії.

Раніше ми розповідали про астрономічні підсумки 2024 року.

За матеріалами Digital Trends

Новини інших медіа
Всесвіт виявився складнішим і заплутанішим, ніж думали вчені
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів