Коли вчені помиляються: ТОП-5 хибних ознак позаземного життя в історії науки

На початку лютого 2023 року в США виявили серію НЛО, які виявились аеростатами з Китаю. Паралельно американський уряд лише опублікував офіційні документи щодо непізнаних об’єктів. Все це підігріло цікавість суспільства до цієї загадкової теми настільки, що запити в Google «позаземне життя», «НЛО», «чи реальні інопланетяни» зросли на 300%, повідомляє Associated Press. Навіть Ілон Маск пожартував в Twitter щодо прибульців.

I WANT TO BEILIVE
Вчені часто помиляються, коли отримують дивні послання з глибого космосу, які мають раціональне пояснення

Жодне наукове дослідження не свідчить про те, що будь-який із цих таємничих об’єктів належить інопланетянам. Хоча NASA працює над власною системою оцінки інцидентів з НЛО. Втім, жоден видатний вчений також не виступив із криком «Інопланетяни!» — майже завжди всьому знаходиться раціональне пояснення.

Китайский шар
Китайська куля. Вид з кабіни літака U-2. Джерело: 94th Airlift Wing

У минулому були випадки, коли деякі дослідники вважали, що наблизилися до виявлення ознак інопланетного життя — або навіть позаземного розуму — але жоден із них не підтвердився. Тому Universe Space Tech склав рейтинг хибних ознак позаземного життя, які дійсно змусили вчених думати, що вони знайшли інопланетян.

Сигнал Wow!

Wow signal
Знаменитий сигнал на роздруківці 15 серпня 1977 року

Один із перших навмисних пошуків позаземного розуму ледь не зірвав куш у 1977 році. У той час радіотелескоп «Велике вухо» в Університеті штату Огайо вловив раптовий сильний сигнал, який мав усі ознаки штучного. Він був у 30 разів голоснішим за фоновий шум і, на відміну від природних радіоджерел, таких як квазари, він досягав лише однієї частоти в радіоспектрі. 

Астроном Джеррі Еман вперше помітив це, гортаючи сторінки даних, і зробив помітку поряд із раптовим стрибком чисел: Wow! («Вау!»). Ентузіасти програми SETI одразу припустили, що сигнал Wow! надійшов від інопланетної цивілізації. Сам Еман залишився скептичним.

Більше цей сигнал ніколи не повторювався, хоча астрономи направляли свої радіотелескопи в цей регіон безліч разів, але більше ніколи не чули звідти жодних схожих потужних сигналів — лише білий шум. Наразі є лише кілька гіпотез щодо його походження, проте залишається незрозумілим, що саме було його джерелом.

Перший міжзоряний об’єкт у Сонячній системі

Оумуамуа в уявленні художника. Джерело: ESO

У 2017 році астрономи вперше підтвердили, що об’єкт, що летить повз Сонце, прилетів з-за меж нашої Сонячної системи. Вони назвали перший міжзоряний об’єкт Оумуамуа, що є гавайським терміном, який означає «посланець здалеку, який прибуває першим».

Міжзоряний гість мав форму сигари, а його поверхня відбивала в 10 разів більше світла, ніж астероїди в нашій Сонячній системі. Найцікавіше те, що коли він віддалявся від Сонця, він прискорювався швидше, що не збігалося з фізичним розрахунком його траєкторії. Усе ці дива змусили астрофізика з Гарвардського університету Аві Леба дійти висновку, що цей об’єкт штучного походження та побудований інопланетною цивілізацією. Він опублікував статтю, в якій стверджував, що Оумуамуа має штучне походження і, можливо, є космічним кораблем інопланетної цивілізації з двигуном, який надає йому прискорення. Інші астрономи заперечували його теорію, пояснюючи, що спостереження Оумуамуа сумісні з чисто природним походженням.

Життя у хмарах Венери

Венера
Життя на Венері може існувати у хмарах. Фото: CNET

Виявлення газу фосфіну в хмарах Венери занепокоїло вчених. На Землі фосфін, який має запах гнилої риби, є результатом життєдіяльності мікробів. Поверхня Венери занадто пекельна, щоб бути придатною для життя, але її хмари можуть мати достатньо комфортні умови для утримування мікробного життя. Але це відкриття викликало суперечки після того, як незалежний повторний аналіз виявив похибку в отриманих даних. NASA намагалася підтвердити існування газу в атмосфері Венери, але повторний пошук не виявив слідів фосфіну.

Швидкі радіосплески

Сигналу было дано название FRB 121102
Сигнал назвали FRB 121102

Астрономи виявили, що невідомі джерела з глибокого космосу посилають дивні та надпотужні спалахи радіохвиль. Одні тривають лише мілісекунди, а деякі повторюються через рівні проміжки часу. Ці швидкі радіосплески, або FRB, турбують вчених з 2007 року, коли було виявлено перший з них. Хоча більшість астрономів, які вивчають FRB, вважають, що вони мають природну причину, Леб знову не побоявся сказати, що пов’язує їхнє походження з інопланетною технологією. Лише недавно було доведено, що один швидкий радіосплеск походив від магнетара — мертвої зорі з надзвичайно потужним магнітним полем, яке викликає вибухи енергії.

Ейфорія від Viking

Viking
Посадковий модуль Viking

Фахівець NASA Гілберт Левін був інженером у команді місії Viking 1976 року, яка успішно посадила апарат на поверхню Марса для виявлення там життя. У 2019 році він написав у Scientific American, що досі вірить, що його експеримент виявив ознаки життя на Червоній планеті. Прилад виявив у зібраних зразках марсіанського ґрунту елементи, які свідчили про дихання мікробів. Але потім місії не вдалося знайти органічний матеріал, який підтверджував результати. 

«Більшість наукового товариства не вірить, що результати експериментів «Вікінгів» самі по собі підносяться до рівня надзвичайних доказів», — сказав Аллард Бойтель, представник NASA, у відповідь на заяви Левіна 2019 року. Ймовірно, він мав на увазі знамениті слова Карла Сагана, які стосуються будь-якого потенційного відкриття інопланетян: «Надзвичайні твердження вимагають надзвичайних доказів».

Раніше ми повідомляли про ТОП-5 хибних уявлень науки про космос.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine