Стратосферній обсерваторії NASA не вдалося знайти слідів життя в атмосфері Венери

Стратосферній обсерваторії SOFIA не вдалося знайти слідів фосфіну в атмосфері Венери. Ця речовина є біомаркером, що вказує на можливість існування життя.

Молекули фосфіну у венеріанській атмосфері. Джерело: ESO/M. Kornmesser/L. Calzada & NASA/JPL/Caltech

У 2020 році міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення слідів фосфіну в атмосфері Венери. Ця новина викликала сенсацію у науковому середовищі. Річ у тім, що фосфін є біомаркером. На Землі цей газ утворюється винятково під час виробничих процесів або в результаті життєдіяльності мікробів у позбавлених кисню середовищах.

Однак чимало вчених висловили сумнів у коректності отриманих результатів. Критики вказували, що дослідники могли неправильно інтерпретувати дані та переплутали фосфін з іншими сполуками (наприклад, сірчистим газом). Також вказувалося, що навіть якщо на Венері справді є фосфін, він міг утворитися і під час абіогенних процесів, наприклад, вулканічної активності.

Астрономи з асоціації USRA (Universities Space Research Association) вирішили виконати власну перевірку даних про фосфін на Венері. Для цього вони скористалися допомогою стратосферної обсерваторії SOFIA. Це інфрачервоний телескоп, встановлений на борту літака Boeing 747.

Стратосферна обсерваторія SOFIA. Джерело: NASA

У листопаді 2021 року SOFIA виконала три польоти, провівши спектральний аналіз атмосфери Венери на висотах від 75 до 110 км. Під час подальшого аналізу даних астрономам не вдалося виявити жодних слідів фосфіну. Якщо він і є в атмосфері планети, то концентрація газу нижча за межу чутливості SOFIA (0,8 молекул на мільярд). Автори оригінальної статті 2020 року повідомляли про виявлення концентрації фосфіну в кількості близько двадцяти молекул на мільярд. Таким чином, дані SOFIA завдали нового удару по позиціях вчених, які вважають, що у верхніх шарах Венери може існувати якесь мікробне життя.

Пошуки фосфіну стали одним з останніх завдань SOFIA. У вересні 2022 року обсерваторія здійснила свій фінальний політ, після чого NASA закрила проєкт. Це рішення було мотивовано тим, що підтримка роботи стратосферного телескопа вартує надто дорого у порівняні з його науковою віддачею. Іншою причиною стало введення в експлуатацію космічної обсерваторії James Webb, здатної взяти на себе всі функції SOFIA.

За матеріалами https://www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine