Повітряна обсерваторія SOFIA здійснює свій останній політ

Стратосферна обсерваторія NASA SOFIA 28 вересня здійснила свій останній політ. З 2014 року з її допомогою зроблено чимало відкриттів у ближньому та дальньому космосі, але все одно програму вирішили зупинити.

Стратосферна обсерваторія SOFIA

Останній політ обсерваторії SOFIA

Повітряна обсерваторія NASA SOFIA здійснила свій останній політ 28 вересня. Офіційно вона залишатиметься в експлуатації до 30 числа, коли у США закінчиться фінансовий рік, але в останні два дні у неї польотів уже не передбачено.

Про те, що проєкт, який з 2014 року забезпечив чимало важливих спостережень, закриють, відомо ще з початку року, коли були опубліковані наукові рекомендації на найближчі 10 років. Останньою великою програмою, яка реалізовувалася за допомогою цього телескопа, було картографування неба південної півкулі, під час якої літак зазнав пошкоджень через сильний вітер.

SOFIA являє собою літак Boeing 747SP, на борту якого встановлений телескоп-рефлектор з діаметром дзеркала 2,7 м. Він здатний здійснювати спостереження тривалістю до 10 годин на висоті від 11 500 до 13 700 м. Завдяки цьому йому вдається проводити дослідження, доступні тільки для орбітальних обсерваторій.

Найголовніші відкриття, здійснені стратосферною обсерваторією

Завдяки своїм унікальним можливостям SOFIA за вісім років роботи здійснила чимало цікавих спостережень. Наприклад, 2020 року вчені, що працюють із нею, оголосили, що знайшли на освітлюваній Сонцем поверхні Місяця водяну кригу за допомогою спектроскопії. Це відкриття може мати велике значення для майбутніх пілотованих місій на наш супутник.

Також телескоп займався дослідженнями кисню у верхніх шарах атмосфери Землі. Ці дослідження допомогли зрозуміти, як відбувається обмін енергії між космосом та поверхнею. На основі цього вчені внесли важливі зміни у кліматичні моделі.

Також SOFIA досліджувала магнітосферу Всесвіту в межах програми SALSA. Вона встановила, що всі галактики мають поля, що простягаються далеко за їхні межі. А у тих зоряних систем, що недавно злилися, вони ще й сильно турбулентні.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine