Представлене зображення було отримано за допомогою Камери темної енергії (DECam), встановленої на 4-метровому телескопі Віктора Бланко в Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. Воно демонструє галактику NGC 289.
NGC 289 розташована на відстані 75 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Скульптора. Як і Чумацький Шлях, вона класифікується як спіральна галактика з перетинкою. Водночас NGC 289 набагато більша за нашу галактику. Її блакитні спіральні рукави простягаються більш ніж на 100 тисяч років у навколишній простір.
На цьому відмінності між двома галактиками не закінчуються. NGC 289 також класифікується як сейфертівська галактика. Вона має яскраве ядро, яке демонструє підвищену активність. Також галактика містить велику кількість зоряних скупчень. Це свідчить про нещодавній спалах зореутворення, що стався в ній.
Попри всю цю активність, NGC 289 має доволі низьку поверхневу яскравість, що укупі з широко розкинутими спіральними рукавами надає їй «ніжного» вигляду. Астрономи пов’язують цю особливість із тим, що галактика містить велику кількість загадкової темної матерії.
Саме тому NGC 289 і була обрана як ціль для спостережень DECam. Камера являє собою один з найдосконаліших астрономічних інструментів сучасності, чию основу становить мережа з 62 пристроїв з надзвичайно чутливими ПЗЗ-матрицями. Вони необхідні для отримання детальних знімків галактик з метою виявлення тонких закономірностей космічної структури, викликаних впливом темної енергії та темної матерії.
За матеріалами https://noirlab.edu
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine