James Webb провів розслідування «місця злочину» в космосі

Коли цьогоріч NASA опублікувала перші зображення космічного телескопа James Webb, астрономи та любителі космосу в усьому світі були вражені калейдоскопом неймовірно детальних знімків галактик та туманностей. Але серед перших п’яти зображень цього новаторського телескопа одне особливо вирізнялося не лише своєю красою, а й таємничістю — неймовірний портрет туманності Південне Кільце (NGC 3132) приховував важливу історію. Тепер, коли астрономи отримали детальний знімок туманності, вони готові розкрити секрет її утворення.

Показове кольорове зображення туманності Південне Кільце з телескопа James Webb
Показове кольорове зображення туманності Південне Кільце з телескопа James Webb. Фото: NASA

Як виникла туманність Південне Кільце

Туманність Південне Кільце є одним із найкрасивіших об’єктів космосу. Утворилась вона 2500 років тому. Це зовсім недавно, адже це були часи ще за життя Конфуція та Будди, а Пелопоннеські війни от-от почалися. І десь у цьому проміжку зоря на відстані 2000 світлових років померла, викинувши газ із новоутвореного білого карлика. Білі карлики — це зоряний фінал; вони утворюються, коли зорі вичерпують свою ядерну енергію та починають повільне охолодження протягом мільярдів років.

NGC 3132
Порівняння зображень планетарної туманності NGC 3132, отриманих у ближньому інфрачервоному діапазоні камерою NIRCam (ліворуч) та в середньому інфрачервоному діапазоні камерою MIRI (праворуч) телескопа James Webb. Потужне інфрачервоне зображення дозволяє розгледіти другу зорю цієї туманності. Фото: NASA

Зоря, яка містила туманність, була приблизно втричі більша за Сонце та мала вік 500 млн років. За вселенськими масштабами, вона була дуже молодою. Для порівняння, вік нашого Сонця складає приблизно 4,6 млрд років, ба більше, воно має прожити ще як мінімум 10 млрд років.

Як відбувалась смерть зорі

Завдяки зображенням James Webb, розумним розрахункам і математичному моделюванню дослідницької групи тепер можна детально вивчити моменти, що передували зоряному світловому шоу туманності Південне Кільце. Як яскраво написали вчені у своєму дослідженні: «Щоб реконструювати події «сцени вбивства», які призвели до смерті прародича планетарної туманності NGC 3132».

Південне Кільце
Різні фільтри James Webb підсвічують різні аспекти джерела світла, тому деякі частини туманності Південне Кільце можуть здаватися перламутровими або напівпрозорими червоними, тоді як інші — синіми або оранжевими, залежно від зображення. Вони підсвічують різні аспекти об’єктів, щоб продемонструвати різні елементи

Команда з 70 астрономів працювала над тим, щоб визначити, що одразу кілька зір, лише дві з яких видно, могли бути причетні до загибелі центральної. Їхні дослідження смерті зорі опубліковані в Nature Astronomy.

«Ми були здивовані, виявивши докази існування двох або трьох світил-компаньйонів, які, ймовірно, прискорили смерть зорі», — сказала Орсола де Марко, астрономка з Університету Маккуорі та керівниця дослідження.

Повна картина «сцени вбивства»

Дослідження походження туманності командою стало можливим завдяки дуже точним вимірюванням зір у межах туманності Південне Кільце. Виявилось, що в утворенні туманності відіграла роль не одна, а майже п’ять зір, які своєю взаємодією утворили яскравий об’єкт NGC 3132. Далі команда створила ілюстрацію того, як це могло відбутись у минулому.

Інсценування створення туманності
Інсценування створення туманності. Ілюстрація: NASA, ESA, CSA, STScI

Яскрава зоря у центрі туманності є партнеркою білого карлика (2), який утворив туманність та перебуває поруч (1). За словами команди, раніше існувала таємнича зоря (3), яка викидала струмені матеріалу під час взаємодії з зіркою, що помирає, та покривала її пилом перед тим, як злитися з нею. Ще одна зоря (4) підняла газ і пил, випущені її попередницею, викликавши хвилясті брижі в матеріалі. П’ята зоря (5) своїм рухом зрештою створила систему кілець, що оточує туманність.

Дослідники вважають, що ті самі методи, які розкрили особливості народження туманності Південне Кільце, можуть допомогти розкрити таємниці народження інших туманностей.

Раніше ми повідомляли про те, що у Всесвіті знайдена найстаріша планетарна туманність.

За матеріалами WebbTelescope

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine