Використовуючи дані, отримані за перший рік міжзоряних спостережень космічного телескопа James Webb, міжнародна група дослідників випадково помітила вибух наднової у далекій спіральній галактиці.
Дослідження, нещодавно опубліковане в The Astrophysical Journal Letters, надає нові інфрачервоні вимірювання однієї з найяскравіших галактик у нашому космічному сусідстві — NGC 1566, також відомої як «Іспанський танцюрист». Розташована вона приблизно за 64 млн км від Землі. Надзвичайно активний центр галактики особливо популярний серед вчених, які прагнуть дізнатися більше про те, як еволюціонують зоретворні туманності. У випадку з вибухом у галактиці NGC 1566 астрономи змогли дослідити наднову типу 1a — вибух вуглецево-кисневої білої карликової зорі.
«Вибухи білих карликів важливі для галузі космології, оскільки вчені часто використовують їх як індикатори відстані. Вибухи наднових типу 1a також виробляють величезну частину елементів групи металів у Всесвіті, таких як залізо, кобальт та нікель», — пояснив Майкл Такер, співробітник Центру космології та астрофізики елементарних частинок Університету штату Огайо.
Використовуючи дані з камер ближнього та середнього інфрачервоного діапазону JWST, дослідники виявили, що післясвітіння наднової було видимим більше ніж через 200 днів після вибуху.
Розв’язання загадки наднових
Протягом багатьох років було незрозуміло, чи просочуються частинки, що швидко рухаються, у навколишнє середовище, коли кобальт-56 розпадається на залізо-56, чи їх стримує магнітне поле, яке створюють наднові. Проте дослідивши охолоджувальні властивості викиду наднової, вчені помітили, що в більшості випадків викид не виходить за межі вибуху. Це ще раз підтверджує багато припущень, зроблених у минулому, про те, як працюють ці складні сутності.
Майбутні спостереження James Webb продовжуватимуть допомагати вченим розвивати свої теорії про утворення та еволюцію зір. Подальший доступ до інших типів фільтрів зображень також може допомогти перевірити їх, створюючи більше можливостей для розуміння чудес далеко за межами нашої Галактики.
Раніше ми повідомляли про те, як Google втратив 100 млрд доларів через питання про James Webb.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine