Камера темної енергії сфотографувала «Іспанського танцюриста»

Ця світлина, отримана за допомогою Камери темної енергії (DECam), встановленій на 4-метровому телескопі Виктора Бланко, демонструє спіральну галактику NGC 1566, також відому під назвою «Іспанський танцюрист». Галактика розташована на відстані 20 млн світлових років у сузір’ї Золотої Риби.

Галактика NGC 1566. Источник: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Як і наш Чумацький Шлях, NGC 1566 є галактикою з перемичкою, з якої виростають два спіральні рукави. Вони «обвивають» її ядро, наче руки танцюриста. Звідси і прізвисько, яке дали астрономи цій системі.

Завдяки своїй упорядкованій структурі, відносно невеликій відстані та орієнтації відносно Землі, NGC 1566 є популярним об’єктом для спостережень. Астрономи використовують її, щоб дізнатися більше про скупчення галактиках, процеси зореутворення та надмасивні чорні діри.

В NGC 1566 можна знайти зірки різного віку. Блакитний колір на знімку DECam відповідає скупченням наймолодших світил, тоді як темні плями позначають скупчення пилу. Спіральні рукави галактики багаті на газ, утворюючи багате поживне середовище для формування наступного покоління зірок. Ближче до центру знаходяться старіші та холодніші зірки, на що вказує червоний колір. В NGC 1566 також спалахнула наднова, що спостерігалася в 2010 році.

В центрі галактики розташована надмасивна чорна діра. Вона активно поглинає речовину, що супроводжується виділенням великої кількості енергії. Тому ядро NGC 1566 виглядає таким яскравим. Крім того, ця система є одним з найбільших членів скупчення, відомого під назвою «група Золотої Риби». Воно нараховує принаймні 46 об’єктів. Астрономи використовують NGC 1566 для визначення відстані до скупчення, що, своєю чергою, допомагає поліпшити розуміння будови великомасштабних структур Всесвіту.

Ви також можете подивитися на зроблений телескопом Hubble знімок трьох галактик у процесі зіткнення .

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії