James Webb отримав «чіткий доказ» присутності вуглекислого газу на екзопланеті

Згідно з повідомленням Європейського космічного агентства, космічний телескоп JamesWebb виявив «однозначні» докази присутності вуглекислого газу в атмосфері віддаленої екзопланети. Згідно з ESA, «це перше чітке, детальне, незаперечне свідчення» наявності вуглекислого газу на планеті за межами нашої Сонячної системи.

Художнє зображення WASP-39b
Художнє зображення WASP-39b – екзопланети з атмосферою, наповненою вуглекислим газом

Далекий світ є газовим гігантом, схожим на Юпітер, та знаходиться на відстані приблизно 700 світлових років від нас. Екзопланета має назву WASP-39b і вперше була виявлена у 2011 році. Раніше на ній знаходили нечіткі докази присутності води, але лише зараз вчені отримали беззаперечні докази присутності інших елементів у далеких світів завдяки спектроскопічній здатності телескопа JWST вдивлятись в атмосфери інших планет.

WASP-39b приблизно такий же масивний, як Сатурн, але має діаметр приблизно на 33% більший, ніж у Юпітера. Тобто, екзопланета не дуже щільна. Також на ній неймовірно гаряче – планета розпечена до 900°C, що є результатом її близької орбіти навколо зірки-господаря.

Незаперечний сигнал присутності CO2

Використовуючи прилад NIRSpec на борту JamesWebb, вчені можуть розшифрувати хімічний склад далеких світів. Інструмент спирається на те, як екзопланети обертаються навколо зірок-господарів: коли планети проходять перед зірками або проходять через них, вчені бачать різницю в довжинах хвиль світла, які блокує планета. Коли вчені ретельно досліджували WASP-39b, був зафіксований незаперечний сигнал присутності CO2.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Беззаперечний» сигнал вуглекислого газу
«Беззаперечний» сигнал вуглекислого газу, виявлений під час проходження планети WASP-39b через головну зірку

«Як тільки дані з’явилися на моєму екрані, беззаперечний доказ присутності вуглекислого газу захопив мене. Це був особливий момент, який перетнув важливий поріг у дослідженні екзопланет», — сказав Зафар Рустамкулов, планетолог, який навчається в Університеті Джона Хопкінса та член команди ESA.

Вуглекислий газ становить більшу частину атмосфери Венери та Марса, але це перша команда вчених, яка так точно виявила молекули в атмосфері екзопланети. «Молекули вуглекислого газу є чутливими індикаторами історії формування планети», — сказав Майк Лайн, планетолог з Університету штату Арізона. «Вимірюючи властивість CO2, ми можемо визначити, скільки твердого та газоподібного матеріалу було використано для формування цього газового гіганта».

Важливість відкриття James Webb

Відкриття також є ознакою того, що JamesWebb може зробити у вузькому діапазоні середнього інфрачервоного спектру, і вказує на те, що телескоп зможе «винюхувати» велику кількість важливих газів, наприклад, метану, який є важливим індикатором можливого існування життя.

12 липня команда вчених використала інший спектрограф на борту телескопу, щоб виявити наявність води в атмосфері WASP-96b – пухкого газового гіганта на відстані 1150 світлових років від нас. Останнє відкриття щодо WASP-39b додає ще одну молекулу — і планету — до зростаючого списку досягнень JWST.

Раніше ми повідомляли про те, як TESS виявив суперземлю всередині орбіти гарячого Юпітера.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів