Нова теорія допоможе вирішити найбільшу загадку Землі

Без Сонця життя немає. Вчені виходять із цієї незаперечної істини, щоб зрозуміти походження біосфери. Серед головних загадок науки — взаємозв’язок між Землею та Сонцем. Коли життя на нашій планеті тільки зароджувалося приблизно 3,8 млрд років тому, Сонце було дуже молодим і випромінювало лише 70% енергії від сучасного рівня. Важко уявити в таких умовах планету, вкриту океанами. Для підтримки рідкого стану води необхідні були вищі температури. Але археологічні розкопки демонструють відсутність ознак заледеніння, які би свідчили про те, що планету було заморожено. То як пояснити це протиріччя?

Парадокс молодого слабкого Сонця
Парадокс молодого слабкого Сонця, можливо, вже вирішений. Фото: Sci Tech Daily

У 1972 році астрономи Карл Саган і Джордж Маллен сформулювали «парадокс молодого та слабкого Сонця». З того часу наукова спільнота намагається пояснити цей загадковий факт. Часто для цього використовують астрофізичні чинники чи склад атмосфери архаїчної Землі. Коли вона сформувалась, можливо, тепло на планеті підтримувалося завдяки високій концентрації парникових газів. Наука більше зосередилася на цій теорії. Вуглекислий газ і метан могли сприяти підвищенню температури на планеті протягом архаїчного еону — у період з 4 до 2,5 млрд років до наших днів.

Розгадка у парникових газах

Нещодавнє дослідження, проведене вченими з Віденського університету й Австрійської академії наук, підтверджує збереження рідкої води високим вмістом вуглекислого газу й азоту в атмосфері архаїчної Землі. Висеовки були зроблені на основі аналізу впливу різних співвідношень суміші CO₂/N₂ та рівня сонячної активності. Планетологи дійшли висновку, що для протидії ультрафіолетовим променям Сонця мінімальний відсоток парникових газів мав становити близько 40%. Саме такий склад дозволяв зберігати необхідну температуру для існування рідкої води.

Стародавня Земля
Задушлива кількість вуглекислого газу зігріла Землю 4 млрд років тому та підтримувала воду у рідкому стані. Фото: Unsplash

Чи є це вирішенням загадки «слабкого і молодого Сонця»? Існують й інші теорії, що пояснюють підтримання теплової рівноваги, необхідної для життя — наприклад, небіологічний вуглецевий цикл під час формування континентів. Або зв’язок із Місяцем, який на той час був набагато ближчим: потужна гравітаційна взаємодія могла виділяти тепло завдяки приливним силам.

Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, коли Сонце вибухне.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine