Космічний телескоп James Webb провів детальне дослідження атмосфери екзопланети WASP-39b. Він дізнався, що на цьому гарячому юпітері є хмари з діоксиду сірки та дав зрозуміти, яким було його минуле.
James Webb дослідив атмосферу гарячого юпітера
Космічний телескоп James Webb, який розпочав свою роботу цього року, завершив перше повне сканування атмосфери екзопланети із застосуванням усіх приладів, які розміщені у нього на борту. Його ціллю став гарячий юпітер WASP-39b. Цей газовий гігант перебуває на відстані 700 світлових років від нас.
Ще до початку спостережень James Webb ця планета вже була непогано досліджена. Вчені знали, що вона являє собою газовий гігант приблизно втричі менший за Юпітер і розташована на відстані усього за 7 млн км від своєї зорі. Усе це робило її зручним об’єктом для дослідження.
Ще у серпні 2022 року James Webb вияв, що в атмосфері WASP-39b присутній вуглекислий газ. Нині ж учені опублікували докладне дослідження газової оболонки цієї екзопланети.
Дослідження проводилося за допомогою трьох інструментів, розташованих на борту космічної обсерваторії. Це була його головна камера NIRCam та два спектроскопи: NIRISS та NIRSpec.
Що вдалося дізнатися про WASP-39b
Завдяки роботі James Webb WASP-39b тепер є планетою з найкраще вивченим хімічним складом атмосфери. І вчені навіть дещо знають про її вигляд. Наприклад, вони дізналися, що на планеті відбувається процес перетворення молекул під дією випромінювання зорі, подібний до утворення озону на Землі. Тільки на WASP-39b таким чином утворюється діоксид сірки.
Вчені дійшли висновку, що атмосфера планети вкрита щільним шаром хмар, які складаються з діоксиду сірки (якої взагалі багато) та силікатів. Проте не тільки їх знайшли в атмосфері гарячого юпітера. Також тут присутні вуглець, кисень, калій та водень. Аналізуючи співвідношення цих елементів, астрономи дійшли висновку, що колись давно WASP-39b утворилася внаслідок зіткнення кількох планетезималей.
Також дослідники проаналізували співвідношення кисню до вуглецю у хмарах WASP-39b і дійшли висновку, що настільки великий його вміст можна пояснити лише тим, що планета утворилася далі від зорі, ніж вона перебуває зараз.
Крім того, вчені протестували на цьому газовому гіганті методики, які потенційно могли б вказати на наявність на планеті життя. Через високу температуру WASP-39b така можливість виключена. Але на прохолодніших планетах, порівнюючи фактичні дані з прогнозованими, можна його виявити.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine