NASA відмовилась перейменовувати телескоп James Webb

Космічний телескоп James Webb з літа 2022 року робить дивовижні знімки Всесвіту завдяки найякіснішим фотокамерам, що можуть знімкувати на різних довжинах хвиль інфрачервоного випромінювання. Обсерваторія на відстані майже 2 млн км від Землі створює приголомшливі, осяяні світлом зір портрети галактик, наповнених загадковими чорними дірами та бурхливими туманностями. Водночас у цього майже ідеального інструмента вартістю 10 млрд доларів з бездоганною репутацією є один суперечливий момент — його назва.

James Webb
Космічний телескоп James Webb. Джерело: NASA

Звинувачення від ЛГБТ-спільноти

За кілька місяців перед запуском у космос ЛГБТ спільнота у США розкритикувала NASA та вимагала перейменувати космічний телескоп. NASA була змушена боротися з широко поширеною зневагою щодо того факту, що телескоп названий на честь Джеймса Вебба, який керував аерокосмічною адміністрацією з 1961 по 1968 рік. Громадські організації звинувачують NASA за  те, що її керівник пропагував політику нетерпимості проти ЛГБТ під час свого перебування на посаді.

Таким чином, коли минулого року James Webb готувався до польоту в космос, паралельно розпочалися розслідування цих звинувачень, спровоковані протестами вчених, активістів і представників широкої громадськості, які вимагали змінити назву новаторської машини. Лише наприкінці минулого тижня NASA опублікувала документи, що стосуються розслідування щодо Вебба. В адміністрації не знайшли підстав для перейменування телескопа.

«Ґрунтуючись на наявних доказах, агенція не планує змінювати назву космічного телескопа James Webb», — заявила NASA у п’ятницю в релізі про 89-сторінковий звіт.

Lavender Scare

Розслідування зосередилося на двох випадках, пов’язаних з Веббом, обидва з яких трапилися під час The Lavender Scare («Лавандова паніка»). Починаючи з кінця 1940-х до кінця 1960-х, Lavender Scare стала трагічною епохою американської історії, коли тисячі співробітників були або звільнені, або змушені звільнитися виключно через свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію.

Джеймс Вебб
Джеймс Вебб, на честь якого названий телескоп. Фото: Wikipedia

Одним із двох розглянутих випадків була зустріч у червні 1950 року між Веббом, який тоді був заступником держсекретаря, та президентом США Гаррі Труменом. Мета зустрічі полягала у «викоріненні з державних департаментів та агенцій гомосексуалістів та інших моральних збоченців». Розслідування NASA показало, що основна участь Вебба в цій зустрічі полягала у спробі обмежити доступ Конгресу до кадрових записів Державного департаменту.

Висновки NASA

«На сьогодні немає жодних доступних доказів прямого зв’язку Вебба з будь-якими діями чи подальшими діями, пов’язаними зі звільненням осіб через їхню сексуальну орієнтацію», — заявив глава NASA Білл Нельсон.

Іншими словами, NASA припускає, що дискримінація мала місце в агентстві, особливо тому, що тогочасна федеральна політика США заохочувала такі упередження. Але сам Вебб не був пов’язаний з такою дискримінацією. Доповідь NASA також містить обнадійливі зауваження про те, як вчитися на величезних помилках, щоб побудувати світле майбутнє.

Нагадаємо, що раніше ми писали про те, як недолік James Webb допоможе вирішити три загадки Всесвіту.

За матеріалами CNET

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine