NASA може перейменувати телескоп James Webb

Космічний телескоп James Webb має досить складну долю. Його проєктували та збирали майже 20 років, він пережив безліч перенесень запуску та відчував проблеми з фінансуванням. Але титанічними зусиллями знамените «небесне око» було запущено на свою орбіту в точці Лагранжа L2, де нині завершує фінальний етап налаштування своїх дзеркал. Здавалося, що може піти не так? Цього тижня з’явилася нова проблема — суперечка щодо назви James Webb. Ім’я телескопа можуть змінити. Але навіщо?

James Webb
Космічний телескоп James Webb. Фото: Space.com

Джеймс Вебб, на честь якого названий телескоп, був другим адміністратором NASA. З 1961 до 1968 року він керував програмою Apollo, що висадила людей на Місяць. Також він відстоював науковий порядок денний NASA. 2002 року адміністратор агентства Шон О’Кіф запропонував назвати космічний телескоп наступного покоління, який створювали на зміну Hubble, на честь Вебба.

James Webb подобається не всім

Як повідомляє Space, з назвою James Webb у NASA були згодні не всі. Суперечки навколо знаменитого імені флагманської обсерваторії не вщухають із літа 2021 року. Противники назви закликають перейменувати проєкт через нібито погану репутацію самого Джеймса Вебба. Люди згадали, що під час його перебування у федеральному уряді він підживлював дискримінацію щодо ЛГБТ-спільноти, яку охрестили «лавандовою панікою». Внаслідок цього скандалу тисячі людей були звільнені або змушені піти у відставку. Наприкінці вересня адміністратор NASA Білл Нельсон підтримав назву телескопа, але представники агенції тепер кажуть, що цей процес не завершений.

Джеймс Вебб
Джеймс Вебб, на честь якого названий телескоп. Фото: Wikipedia

«У той час не було жодних доказів, які б призвели до зміни назви. Я знаю, що рішення, яке ухвалила NASA, для деяких болісне і багатьом воно здається неправильним. Але назва телескопа — прерогатива адміністратора агентства», — заявив Пол Герц, голова відділу астрофізики NASA на засіданні Консультативного комітету з астрофізики 30 березня.

Герц також визнав, що полеміка викликала хвилювання вчених щодо спостережень, які забезпечить потужний телескоп. Через скандал початок спостережень може бути відкладений. Наразі в аерокосмічній адміністрації точаться серйозні суперечки щодо назви. Піднімаються архівні документи, в яких шукають докази гомофобії Джеймса Вебба щодо співробітників NASA. Якщо їх знайдуть, James Webb може бути перейменований.

Нагадаємо, що раніше ми писали про те, як недолік James Webb допоможе вирішити три загадки Всесвіту.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine