Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією

У 2024 році Православна церква України перейшла на новоюліанське літочислення. У зв’язку із цим свято Івана Купала було перенесене на ніч проти 24 червня. Щоправда, українські язичники святкуватимуть його ще 20 червня. Як усе це пов’язано з астрономією, читайте у статті.

Івана Купала

Коли святкувати Івана Купала

Зі святом Івана Купала все дуже непросто. Почати варто з того, що офіційно його під такою назвою не існує, а є тільки християнське Різдво Іоанна Предтечі, яке називають Івановим днем і у ХХ–ХХI століттях святкували 7 липня.

Однак серед людей значно більшою популярністю користується ніч перед цим днем, яка й називається Купальською. З нею пов’язано чимало повір’їв і ритуалів, які до християнства не мають жодного стосунку, а є продовженням дуже давніх язичницьких традицій.

І все це було б несуттєвим, якби відповідно до рішення Православної церкви в Україні з 2024 року Різдво Івана Хрестителя не почали б відзначати 24 червня. Формально це не зобов’язує нікого переносити свято Івана Купала на ніч перед цим днем, але зробити це було б цілком логічно. Проте для того, аби зрозуміти, чому це так, треба почати з самого початку.

Нові дати християнських свят
Нові дати християнських свят. Джерело: osr.kr.ua

День середини літа

21–22 червня у Північній півкулі настає літнє сонцестояння, коли ніч найкоротша, а день — найдовший. З давніх-давен слов’яни відзначали в цей день язичницьке свято світла Сонця та родючості. Робили це вони не самі, а разом з іншими народами — від кельтів до якутів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

На святкування вони мали вагомі причини: день, що до того збільшувався, починав скорочуватися, дозрівав урожай, який повністю залежав від того, наскільки милостивим буде Сонце. Не дивно, що центральним персонажем цього дійства був бог, який  асоціювався з цим небесним тілом. Як його початково звали — в цьому питанні єдності у науковців немає.

Популярна нині версія про те, що його ім’ям було Купало чи Купайло, базується на одному-єдиному літописному записі аж XVII століття, який був зроблений людиною, дуже далекою від реалій цього свята.

Тривалість ночі під час літнього сонцестояння
Тривалість ночі під час літнього сонцестояння

Значно ймовірнішим є те, що цього бога звали Ярило. Принаймні, саме це ім’я нам доносять більш ранні й значно правдивіші літописи. Та хай там як, а головне у цьому святі те, що люди його надзвичайно любили. Навіть коли на українські землі прийшло християнство, Різдво Іоанна Предтечі почали святкувати саме в день перед язичницькими містеріями, й навіть зберегли деякі з них.

Математика християнських свят

Важко сказати, на який саме день припадало святкування в язичницькі часи, адже сучасний календар на наші землі принесли з собою християни. Проте відразу після затвердження літочислення Різдво Іоанна Хрестителя стали святкувати 24 червня.

Чому саме в цей день, а не, наприклад, 22 червня, сказати важко. Ймовірно, важливою точкою є саме початок зменшення тривалості світлового дня, що можна відстежити за допомогою примітивних приладів. Зрештою, Різдво Христове, що теж «замістило» собою язичницьке свято, також святкують не безпосередньо під час зимового сонцестояння, а на кілька днів пізніше — 25 грудня.

Зате достатньо прості підрахунки показують, що між двома днями народження найважливіших персон у християнстві минає рівно пів року. Таким чином, усі розуміють, коли та що треба святкувати так, аби й християнські ритуали відбувалися як слід, і язичницькі теж не постраждали.

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель. Джерело: www.istockphoto.com

Стосовно назви свята більшість дослідників зараз дотримуються думки, що воно отримало її за аналогією з прізвиськом самого Іоанна — Хреститель (Баптист), тобто той, хто занурює у воду.

Григоріанський і юліанський календарі

Система ця проіснувала до XX століття, коли стала кричуще очевидною хиба юліанського календаря, який використовувала і православна церква, і цивільна влада. Рік у ньому на 11 хвилин коротший за тропічний. Через цю різницю накопичилася неточність у цілих 13 діб. Докладніше про це можна почитати тут.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Особливо добре це було видно саме по Купальській ночі, яка наставала вже помітно пізніше того, як тривалість темної частини доби починала збільшуватися. Країни з переважно католицьким і протестантськими віруваннями вже кілька століть використовують григоріанський календар, у якому такої проблеми немає.

У календарі неоязичників-віккан літньому сонцестоянню відповідає свято Літа
У календарі неоязичників-віккан літньому сонцестоянню відповідає свято Літа. Джерело: gwynethjones.coach

Введення цього календаря у нас було пов’язане зі встановленням радянської влади, яку церква не визнала та продовжила використовувати юліанський календар, який тепер не збігався з державним. Таким чином, 24 червня стало 7 липня. Невідповідність з астрономічними обставинами продовжила існувати.

І ось, нарешті, 2023 року ухвалили рішення про перехід на новоюліанський календар, який загалом збігається з григоріанським. Формально Різдво Іоанна Предтечі як відзначалося весь цей час 24 червня, так і відзначатиметься. Просто тепер цей день — а значить, і Купальська ніч — вперше за багато століть будуть святкуватися саме тоді, коли й мають, згідно з традицією, тобто відразу після літнього сонцестояння.

Новини інших медіа