Івана Купала. Як стародавнє свято пов’язане з астрономією

У 2024 році Православна церква України перейшла на новоюліанське літочислення. У зв’язку із цим свято Івана Купала було перенесене на ніч проти 24 червня. Щоправда, українські язичники святкуватимуть його ще 20 червня. Як усе це пов’язано з астрономією, читайте у статті.

Івана Купала

Коли святкувати Івана Купала

Зі святом Івана Купала все дуже непросто. Почати варто з того, що офіційно його під такою назвою не існує, а є тільки християнське Різдво Іоанна Предтечі, яке називають Івановим днем і у ХХ–ХХI століттях святкували 7 липня.

Однак серед людей значно більшою популярністю користується ніч перед цим днем, яка й називається Купальською. З нею пов’язано чимало повір’їв і ритуалів, які до християнства не мають жодного стосунку, а є продовженням дуже давніх язичницьких традицій.

І все це було б несуттєвим, якби відповідно до рішення Православної церкви в Україні з 2024 року Різдво Івана Хрестителя не почали б відзначати 24 червня. Формально це не зобов’язує нікого переносити свято Івана Купала на ніч перед цим днем, але зробити це було б цілком логічно. Проте для того, аби зрозуміти, чому це так, треба почати з самого початку.

Нові дати християнських свят
Нові дати християнських свят. Джерело: osr.kr.ua

День середини літа

21–22 червня у Північній півкулі настає літнє сонцестояння, коли ніч найкоротша, а день — найдовший. З давніх-давен слов’яни відзначали в цей день язичницьке свято світла Сонця та родючості. Робили це вони не самі, а разом з іншими народами — від кельтів до якутів.

На святкування вони мали вагомі причини: день, що до того збільшувався, починав скорочуватися, дозрівав урожай, який повністю залежав від того, наскільки милостивим буде Сонце. Не дивно, що центральним персонажем цього дійства був бог, який  асоціювався з цим небесним тілом. Як його початково звали — в цьому питанні єдності у науковців немає.

Популярна нині версія про те, що його ім’ям було Купало чи Купайло, базується на одному-єдиному літописному записі аж XVII століття, який був зроблений людиною, дуже далекою від реалій цього свята.

Тривалість ночі під час літнього сонцестояння
Тривалість ночі під час літнього сонцестояння

Значно ймовірнішим є те, що цього бога звали Ярило. Принаймні, саме це ім’я нам доносять більш ранні й значно правдивіші літописи. Та хай там як, а головне у цьому святі те, що люди його надзвичайно любили. Навіть коли на українські землі прийшло християнство, Різдво Іоанна Предтечі почали святкувати саме в день перед язичницькими містеріями, й навіть зберегли деякі з них.

Математика християнських свят

Важко сказати, на який саме день припадало святкування в язичницькі часи, адже сучасний календар на наші землі принесли з собою християни. Проте відразу після затвердження літочислення Різдво Іоанна Хрестителя стали святкувати 24 червня.

Чому саме в цей день, а не, наприклад, 22 червня, сказати важко. Ймовірно, важливою точкою є саме початок зменшення тривалості світлового дня, що можна відстежити за допомогою примітивних приладів. Зрештою, Різдво Христове, що теж «замістило» собою язичницьке свято, також святкують не безпосередньо під час зимового сонцестояння, а на кілька днів пізніше — 25 грудня.

Зате достатньо прості підрахунки показують, що між двома днями народження найважливіших персон у християнстві минає рівно пів року. Таким чином, усі розуміють, коли та що треба святкувати так, аби й християнські ритуали відбувалися як слід, і язичницькі теж не постраждали.

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель. Джерело: www.istockphoto.com

Стосовно назви свята більшість дослідників зараз дотримуються думки, що воно отримало її за аналогією з прізвиськом самого Іоанна — Хреститель (Баптист), тобто той, хто занурює у воду.

Григоріанський і юліанський календарі

Система ця проіснувала до XX століття, коли стала кричуще очевидною хиба юліанського календаря, який використовувала і православна церква, і цивільна влада. Рік у ньому на 11 хвилин коротший за тропічний. Через цю різницю накопичилася неточність у цілих 13 діб. Докладніше про це можна почитати тут.

Особливо добре це було видно саме по Купальській ночі, яка наставала вже помітно пізніше того, як тривалість темної частини доби починала збільшуватися. Країни з переважно католицьким і протестантськими віруваннями вже кілька століть використовують григоріанський календар, у якому такої проблеми немає.

У календарі неоязичників-віккан літньому сонцестоянню відповідає свято Літа
У календарі неоязичників-віккан літньому сонцестоянню відповідає свято Літа. Джерело: gwynethjones.coach

Введення цього календаря у нас було пов’язане зі встановленням радянської влади, яку церква не визнала та продовжила використовувати юліанський календар, який тепер не збігався з державним. Таким чином, 24 червня стало 7 липня. Невідповідність з астрономічними обставинами продовжила існувати.

І ось, нарешті, 2023 року ухвалили рішення про перехід на новоюліанський календар, який загалом збігається з григоріанським. Формально Різдво Іоанна Предтечі як відзначалося весь цей час 24 червня, так і відзначатиметься. Просто тепер цей день — а значить, і Купальська ніч — вперше за багато століть будуть святкуватися саме тоді, коли й мають, згідно з традицією, тобто відразу після літнього сонцестояння.