Просто про складне | Несподівані факти про літнє сонцестояння

21 червня настане літнє сонцестояння. Всі знають, що відбувається воно щороку і що в цей час світловий день найдовший, а ніч, навпаки, найкоротша. Але не все з червневим сонцестоянням так просто…

Літнє сонцестояння
Літнє сонцестояння

1. Чи справді ця ніч найкоротша в році?

Під час червневого сонцестояння ніч триває 7 годин 46 хвилин 40 секунд. Але це — на широті Києва. У Чернігові вона триватиме 7 годин 21 хвилину, в Одесі — 8 годин 11 хвилин. За північним полярним колом про тривалість ночі нічого сказати не можна, бо вона там не настане.

А ось у південній півкулі все навпаки. Тут червневе сонцестояння — зимове, ночі в цю дату найдовші в році. При цьому чим далі від екватора, тим коротший світловий день. За південним полярним колом Сонце цього дня взагалі не зійде.

2. Чи дійсно літнє сонцестояння завжди відбувається 21 червня?

Твердження про те, що літнє сонцестояння відбувається 21 червня, не зовсім точне. У високосний рік воно, як правило, відбувається 20-го. І якщо зазвичай найкоротшою є ніч з 21 на 22 червня, то в такі роки, як 2024-й — це ніч із 20 на 21 червня.

Так відбувається через те, що тривалість обертання Землі навколо Сонця не точно дорівнює 365 добам. Вона довша майже на 6 годин, і щоб компенсувати це, в кінці лютого додають один день. Через це момент сонцестояння «стрибає».

3. Коли у 2023 році відбудеться літнє сонцестояння?

Саме по собі літнє сонцестояння у північній півкулі (для південної воно ж є зимовим) відбувається у той момент, коли центр сонячного диска досягає найпівнічнішої точки екліптики (тоді його схилення перевищує +23°26′). І цей момент можна визначити з точністю не тільки до години, а й до хвилини.

У 2023 році цей момент настане 21 червня о 16:57 за київським часом. Він не збігається з астрономічним полуднем, бо сонцестояння визначається положенням Землі на орбіті, а не її обертанням навколо власної осі.

4. Як із сонцестоянням пов’язане свято Івана Купала?

З літнім сонцестоянням у народів Європи пов’язана величезна кількість різноманітних традицій. В Україні це свято Івана Купала. Офіційно воно є християнським святом Різдва Іоана Предтечі й донедавна в Україні відзначалося 7 липня. Проте така ситуація була характерна тільки для XX століття через плутанину, що виникла через відмінності юліанського та григоріанського календарів, а також вплив комуністичної влади та православної церкви.

Насправді ж це язичницьке свято середини літа. І тепер в Україні йому повернули справжню дату святкування — 24 червня. У цей день Сонце, що кілька днів не змінювало своєї максимальної висоти над горизонтом, поступово починає знижуватися.

Ніч під час літнього сонцестояння
Ніч під час літнього сонцестояння

5. Як із літнім сонцестоянням пов’язаний тропік Рака?

Паралель із широтою 23°26′15″ називається тропіком Рака. Вона цікава тим, що це — найпівнічніша лінія на поверхні земної кулі, на якій Сонце у полудень буває точно над головою (в зеніті). Щоправда, відбувається це лише раз на рік — під час червневого сонцестояння. У часи зародження астрономії наше світило в цей момент перебувало саме в цьому зодіакальному сузір’ї.

Традиційно точку літнього сонцестояння часто позначають знаком Рака. Проте через прецесію земної осі вона вже давно не має жодного стосунку до цього сузір’я. Протягом останніх століть точка літнього сонцестояння перебувала в сузір’ї Близнюків, а у 1988 році перемістилася до Тільця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine