Індійська організація космічних досліджень (ISRO) повідомила про завершення основної наукової програми місяцехода «Праг’ян». Він був переведений у режим гібернації.
«Праг’ян» прибув на Місяць 23 серпня на борту спускальної платформи місії «Чандраян-3». Через кілька годин після посадки він виїхав на місячну поверхню. У наступні дні 26-кілограмовий апарат проїхав близько сотні метрів, зробив низку знімків, а також провів дослідження хімічного складу реголіту. У ньому було знайдено алюміній, залізо, кальцій, хром, титан, марганець, кисень і кремній, а також сірку.
Наближення місячної ночі ознаменувало завершення наукової програми місії. «Праг’ян» не має радіоізотопних обігрівальних елементів, і з великою часткою ймовірності не переживе двотижневу ночівлю за температур, що опускаються нижче -120 °C.
Проте інженери ISRO вжили всіх можливих заходів, щоб збільшити шанси на виживання місяцехода. Його акумулятор був повністю заряджений, приймач радіосигналів увімкнений, а сам апарат орієнтований так, щоб сонце, яке сходить, освітило його сонячну батарею. Чи спрацює цей план стане зрозуміло 22 вересня, коли в місці посадки місяцехода знову настане день.
Виживання «Праг’яна» залежатиме не тільки від стану його власної електроніки, а й від долі посадкової платформи «Вікрам», у якої також немає радіоізотопних обігрівачів. Вона використовується як ретранслятор даних, які збирає місяцехід.
Незадовго до настання ночі «Вікрам» був залучений у цікавому експерименті, під час якого інженери знову активували двигуни платформи. Вона зробила невеликий стрибок, піднявшись приблизно на 40 см і здійснила посадку за 40 см від попередньої точки. Отримані під час цього тесту дані стануть у пригоді під час підготовки наступних місій ISRO, метою яких стане доставлення на Землю місячного ґрунту.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine