Hubble зазирнув у галактичну «павутину»

На честь Хелловіну група супроводу місії Hubble опублікувала зображення, що демонструє галактичне скупчення Abell 611. Ця химерна та чимось схожа на павутину структура, розташована на відстані 3,2 млрд світлових років від Землі.

Галактичне скупчення Abell 611 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble, NASA, P. Kelly, M. Postman, J. Richard, S. Allen

Як і у випадку з іншими скупченнями подібного масштабу, точний механізм, що забезпечує стабільне існування Abell 611 залишається загадкою для астрономів. Річ у тім, що при додаванні всієї видимої маси галактик, які його утворюють, її просто не вистачить, щоб утримати їх разом. Аналогічна ситуація спостерігається і з іншими галактичними скупченнями, а також більшістю галактик. Їм не вистачає видимої маси, щоби залишитися цілими.

Водночас, якщо взяти нашу Сонячну систему, орбіти планет можуть бути легко розраховані з урахуванням їхніх мас. Астрономам не потрібна додаткова маса, щоб пояснити її цілісність. То чому цей принцип не працює при збільшенні масштабів?

Теорія, що домінує, полягає в тому, що наш Всесвіт містить величезну кількість невидимої речовини, відомої під умовною назвою — темна матерія. Вона не випромінює світла, не бере участі в електромагнітній взаємодії та недоступна прямому спостереженню. Водночас темна матерія може надавати гравітаційний вплив. Саме вона утримує галактичні скупчення разом, не даючи їм розпадатися.

Структури, як Abell 611, є ідеальною природною лабораторією для вивчення темної матерії. На знімку Hubble можна побачити яскраву вигнуту лінію. Це оптичний ефект, породжений гравітацією скупчення. Вона спотворила світло від найвіддаленішої галактики, надавши йому такого химерного вигляду. Вивчаючи рівень відхилення світла, астрономи можуть розрахувати масу скупчення. Ці виміри дали дивовижні результати. За оцінками астрономів, близько 85% маси нашого Всесвіту має припадати на темну матерію.

Нагадаємо, що недавно Hubble зазнімкував туманність NGC 1999.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії