Космічний телескоп Hubble відновлює свою повноцінну роботу після кількох тижнів, проведених у безпечному режимі через серйозний збій в одному з його компонентів. Вперше проблему з обсерваторією NASA помітила 19 листопада. Наступні кілька днів поспіль телескоп «лихоманило» — його робота постійно переривалась. 23 листопада він надовго увійшов у безпечний режим, із якого вийшов лише 8 грудня.
Проблема була спричинена одним із трьох робочих гіроскопів, що допомагають розвертати телескоп у потрібному напрямку. Hubble зданий працювати навіть з одним із них. Але в такому випадку це призвело би до втрати даних спостережень, оскільки наведення телескопа на нову ціль займало би більше часу. Тепер, коли всі три гіроскопи налагоджені та знову працюють, орбітальна обсерваторія повернулася до звичної наукової роботи.
Наразі два інструменти телескопа — ширококутна камера WFC та вдосконалена камера для спостережень ACS — працюють в режимі онлайн. NASA продовжує поступово вмикати інші інструменти обсерваторії. До кінця місяця група супроводу планує відновити роботу спектрографів.
Тандем Hubble та James Webb заради науки
Після запуску більш потужного та сучаснішого космічного телескопа James Webb обсерваторія Hubble опинилась в тіні свого «молодшого брата». Втім, для астрономів важливо мати доступ до обох телескопів, оскільки вони працюють у різних спектральних діапазонах. Hubble веде зйомку переважно у видимому світлі, еквівалентному тому, що бачить людське око, з певною чутливістю до ультрафіолетового та ближнього інфрачервоного діапазонів хвиль.
З іншого боку, James Webb працює переважно в інфрачервоній частині спектра — як у ближньому, так і в середньому діапазоні. Саме це дозволяє йому бачити надзвичайно далекі галактики, які швидко віддаляються від нас за законом Габбла, тому їхнє світло зміщується з видимої частини спектру до інфрачервоного. Ці дуже далекі, а отже, дуже старі галактики було б важко чи зовсім неможливо спостерігати за допомогою оптичних обсерваторій.
Ці два телескопи також працюють у тандемі, щоб створити більш детальну картину Всесвіту навколо нас.
Раніше ми повідомляли про те, як мільярдер закликав відправити ремонтну місію до телескопа.
За матеріалами NASA
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine