Рік 2022-й з точки зору сонячних затемнень виглядає не дуже вдалим. Їх очікується всього два, причому обидва будуть частковими та спостерігатимуться на відносно невеликих територіях у приполярних і середніх широтах. Перше з них відбудеться 30 квітня. Однак побачити його зможуть лише мешканці та гості Південної Америки.
Під час повних затемнень ділянка земної поверхні, з якої видно сонячний диск, повністю закритий Місяцем, має відносно невеликий розмір і часто потрапляє на океанічні простори чи у важкодоступну місцевість. Зона видимості часткових фаз набагато більша, мешканці густозаселених районів планети бачать їх значно частіше. Але 30 квітня 2022 року місячна тінь на Землю не потрапить. Півтінь торкнеться нашої планети о 18:45:13 за всесвітнім часом (21 годин 45 хвилин за київським часом) недалеко від узбережжя Антарктиди, на крайньому півдні Тихого океану — цю акваторію зараз прийнято виділяти в окремий Південний океан.
Рухаючись далі земною поверхнею, місячна півтінь трошки «зачепить» узбережжя Антарктиди, накриє острів Пасхи, мешканці якого побачать Сонце, закрите Місяцем на 20% діаметру, і врешті дістанеться Південної Америки, де на півдні Перу, в Чилі та на заході Аргентини «щербатий» сонячний диск можна буде побачити незадовго до його заходу за горизонт. Чим далі на південь, тим більшими будуть максимально можливі фази затемнення. Його найбільша фаза — майже 64% — спостерігатиметься у протоці Дрейка, приблизно у 300 км на північний захід від Антарктичного півострова. На суходолі найбільше пощастить спостерігачам, що знаходитимуться на острові Вогняна Земля та прилеглих архіпелагах. Для них Місяць закриє Сонце на 60-61%.
У східній частині Аргентини, на півдні Болівії, в Парагваї та Уругваї невеликі часткові фази затемнення можна буде помітити за лічені хвилини перед зникненням сонячного диску за горизонтом. Місячна півтінь залишить Землю о 22:37:55 UT недалеко від чилійського узбережжя. Так закінчиться перше затемнення 2022 року.
Але воно, як згадувалося вище, буде не останнім. Уже 16 травня в західних областях України буде видно початок повного місячного затемнення. А 25 жовтня мешканці майже всієї Європи, північно-східної Африки та більшої частини Азії теж зможуть спостерігати Місяць на тлі Сонця. В Києві фаза цього затемнення перевищить 60%.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine