Зоря HD 65907 — молода та гаряча. Однак у її спектрі надзвичайно мало металів, що свідчить про її утворення в часи раннього Всесвіту. Вчені змогли встановити, що причиною цього є те, що вони утворилися внаслідок злиття двох інших світил.
Зоря HD 65907
Вчені розкрили таємницю загадкової зорі HD 65907. На перший погляд, вона здається відносно молодою і гарячою. Вік світила оцінюється у 5 млрд років. Однак при цьому спектроскопічні дослідження показали, що в її складі надзвичайно мало металів, тобто елементів, важчих за водень та гелій.
Зазвичай таке буває тільки у дуже старих зорях, які належать до перших поколінь, що існували у Всесвіті. Але як тоді пояснити високу температуру, адже за цей час таке світило мало б витратити все своє паливо і перетворитися на чорну діру чи нейтронну зорю.
HD 65907 мала померти, але вона якимось чином воскресла. Крім того, вона не схожа на більшість молодих світил, що мирно кружляють у площині Галактики. Замість цього її орбіта вкрай хаотична. І тепер вчені знають причину цього всього: вона є «блакитним луркером».
«Блакитні луркери»
«Блакитні луркери» відомі вченим вже кілька десятиліть. Їхній феномен тісно пов’язаний із так званою головною послідовністю на діаграмі Герцшпрунга — Расела. На ній є точка, правіше за яку жодна зоря не може перебувати. Після її досягнення термоядерні процеси починають роздувати оболонку зорі й вона перетворюється спочатку на субгігант, а потім — на червоний гігант.
Проте є невелика кількість зір, які перебувають на діаграмі лівіше за цю точку. Вони давно мали б почати перетворюватися на гіганти, але чомусь затрималися на головній послідовності. Їх називають «блакитними луркерами». Вважається, що вони утворюються внаслідок злиття двох зір.
Саме таким процесом і пояснюють природу «воскресіння» HD 65907. Колись існували дві зорі, можливо, білі карлики, що народилися ще 11 млрд років тому. Вони злилися разом і породили нове світило.
Насправді у HD 65907 найцікавіше зовсім не це. Зазвичай «блакитних луркерів» знаходять всередині зоряних скупчень. Але цей виявився одинаком. Можливо, його колись викинуло з того місця, де він народився.
За матеріалами phys.org