HD 65907: таємниця воскреслої зорі

Зоря HD 65907 — молода та гаряча. Однак у її спектрі надзвичайно мало металів, що свідчить про її утворення в часи раннього Всесвіту. Вчені змогли встановити, що причиною цього є те, що вони утворилися внаслідок злиття двох інших світил.

Таємнича зоря
Таємнича зоря. Джерело: phys.org

Зоря HD 65907

Вчені розкрили таємницю загадкової зорі HD 65907. На перший погляд, вона здається відносно молодою і гарячою. Вік світила оцінюється у 5 млрд років. Однак при цьому спектроскопічні дослідження показали, що в її складі надзвичайно мало металів, тобто елементів, важчих за водень та гелій.

Зазвичай таке буває тільки у дуже старих зорях, які належать до перших поколінь, що існували у Всесвіті. Але як тоді пояснити високу температуру, адже за цей час таке світило мало б витратити все своє паливо і перетворитися на чорну діру чи нейтронну зорю.

HD 65907 мала померти, але вона якимось чином воскресла. Крім того, вона не схожа на більшість молодих світил, що мирно кружляють у площині Галактики. Замість цього її орбіта вкрай хаотична. І тепер вчені знають причину цього всього: вона є «блакитним луркером».

«Блакитні луркери»

«Блакитні луркери» відомі вченим вже кілька десятиліть. Їхній феномен тісно пов’язаний із так званою головною послідовністю на діаграмі Герцшпрунга — Расела. На ній є точка, правіше за яку жодна зоря не може перебувати. Після її досягнення термоядерні процеси починають роздувати оболонку зорі й вона перетворюється спочатку на субгігант, а потім — на червоний гігант.

Проте є невелика кількість зір, які перебувають на діаграмі лівіше за цю точку. Вони давно мали б почати перетворюватися на гіганти, але чомусь затрималися на головній послідовності. Їх називають «блакитними луркерами». Вважається, що вони утворюються внаслідок злиття двох зір.

Саме таким процесом і пояснюють природу «воскресіння» HD 65907. Колись існували дві зорі, можливо, білі карлики, що народилися ще 11 млрд років тому. Вони злилися разом і породили нове світило.

Насправді у HD 65907 найцікавіше зовсім не це. Зазвичай «блакитних луркерів» знаходять всередині зоряних скупчень. Але цей виявився одинаком. Можливо, його колись викинуло з того місця, де він народився.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn