«Хакуто-R»: перша приватна місячна місія Країни сонця, що сходить

30 листопада з космодрому на мисі Канаверал відбудеться пуск ракети Falcon 9. Вона відправить до Місяця місію «Хакуто-R». У разі успіху він може стати першим в історії приватним космічним апаратом, який здійснив м’яку посадку на місячну поверхню.

Цілі місії «Хакуто-R»

Апарат «Хакуто-R» був побудований японським стартапом iSpace, що колись брав участь у конкурсі Google Lunar X PRIZE. Після припинення змагання команда інженерів вирішила продовжити роботу над проєктом. Створений ними апарат має висоту 2,3 м, ширину 2,6 м та суху масу 340 кг (1000 кг з урахуванням палива). Він здатний доставити на місячну поверхню корисне навантаження масою до 30 кг.

Апарат «Хакуто-R» перед встановленням під обтічник ракети Falcon 9. Джерело: SpaceX

Місцем посадки «Хакуто-R» має стати кратер Атлас — 87-кілометрова ударна формація, розташована у північній частині видимої сторони супутника нашої планети. Спочатку повідомлялося, що апарат сяде на територію Озера Сновидінь — місячного моря, поверхня якого утворена потоками застиглої базальтової лави. Але пізніше інженери вирішили поміняти місце посадки місії, мотивуючи це найкращими умовами освітленості та зв’язку.

Арабський ровер і супутник для пошуку води на Місяці

Окрім низки наукових приладів, наданих як приватними, так і державними замовниками, «Хакуто-R» також доставить на Місяць перший в історії арабський ровер «Рашид». 10-кілограмовий апарат збудований Космічним центром Мохаммеда Бін Рашида (ОАЕ). Наукове оснащення ровера містить дві камери високої роздільної здатності, мікроскоп, тепловізор та зонд Ленгмюра.

Ровер «Рашид» на Місяці (концепт). Джерело: MBR Space Centre

«Хакуто-R» і «Рашид» будуть не єдиними вантажами на борту Falcon 9. Разом з ними до Місяця вирушить кубсат Lunar Flashlight, побудований фахівцями NASA. Він буде виведений на полярну орбіту навколо Місяця. У перицентрі кубсат наближатиметься до місячної поверхні на 20 км, в апоцентрі — віддалятиметься від неї на 5 тисяч км.

Концепт миссии Lunar Flashlight
Концепт місії Lunar Flashlight. Джерело: NASA

Основне призначення апарата — пошук слідів водяного льоду та летких речовин у полярних кратерах Місяця. Для цього Lunar Flashlight оснащений інфрачервоним лазером та спектрометром. Під час прольоту над полярними кратерами супутник підсвітить їхнє дно за допомогою лазера. Спектрометр проаналізує світло, що відбилося від місячної поверхні, й це дозволить визначити її склад.

Перший «приватник» на Місяці?

«Хакуто-R» не перший в історії приватний космічний апарат, який летить до Місяця. Ним у 2019 році став «Берешіт» — зонд, побудований ізраїльською некомерційною організацією SpaceIL. Однак «Хакуто-R» може встановити інше досягнення та стати першим в історії приватним апаратом, який успішно сів на Місяць («Берешіт» розбився під час посадки через втрату зв’язку).

План польоту місії «Хакуто-R». Джерело: iSpace

На це також претендують компанії Intuitive Machines і Astrobotic, що займаються створенням власних спускальних апаратів. Їхні запуски заплановані на початок наступного року. Однак, на відміну від «Хакуто-R», вони полетять до Місяця швидшим маршрутом. Що ж до японського апарата, він буде виведений на економну з погляду паливних витрат траєкторію, яка забезпечить його вихід на селеноцентричну орбіту через три місяці після запуску. Якщо нічого не завадить, через два тижні після цього апарат здійснить посадку.

У самій iSpace підкреслюють, що не женуться за першістю, і їхнє головне завдання полягає у створенні економічно життєздатної екосистеми. Водночас очевидно, що якщо компанії вдасться першою здійснити успішну приватну посадку на Місяць, це стане непоганим бонусом.

Пуск Falcon 9 із «Хакуто-R» має відбутися 30 листопада о 10 годині 39 хвилин за київським часом. Посилання на пряму трансляцію події:

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine