Грандіозний захід Супермісяця над Дуже Великим телескопом потрапив на фото

Європейська південна обсерваторія опублікувала вельми ефектний знімок, зроблений у чилійській пустелі Атакама. На фото зображено захід Супермісяця за гору Серро-Параналь. Вона є домівкою для безлічі телескопів, включно з Дуже Великим телескопом.

Захід Супермісяця над Дуже Великим телескопом. Джерело: Y. Beletsky (LCO)/ESO

Знімок був зроблений астрофотографом Юрієм Білецьким 19 серпня 2024 року. Того дня на Землі спостерігалася Осетрова повня, що співпала з Супермісяцем.

Місяць рухається навколо Землі по еліптичній орбіті, тому відстань до нього постійно змінюється. Супермісяцем називають момент співпадіння повні з перигеєм. Коли це відбувається, місячний диск має вигляд приблизно на 7% більший, ніж зазвичай. Утім, людське око, як правило, не здатне помітити таку різницю.

На представленому знімку Місяць здається настільки великим, що закриває собою цілі будівлі. Але вся справа в ракурсі та місці знімання. Знімкування Супермісяця, що заходить, велося з точки, розташованої за 13 км від гори Серро-Параналь. На такій дистанції 28,5-метрові куполи Дуже Великого телескопа здаються дуже маленькими, тоді як видимий розмір Місяця не змінюється. Це й дозволило створити враження того, що Місяць накриває собою будівлі.

Також варто зазначити, що коли Місяць перебуває низько над горизонтом, то він завжди здається в кілька разів більшим, ніж коли перебуває високо в небі. При цьому в реальності його кутовий розмір практично ніяк не залежить від висоти. Наразі існує кілька різних теорій, що пояснюють цю місячну ілюзію, але вчені все ще не можуть дійти консенсусу щодо того, яка з них правильна.

Раніше ми розповідали про те, як астронавт зробив неймовірний знімок Місяця з борту МКС.

За матеріалами ESO

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли