Блакитний Супермісяць 2024. Осетрова повня наближається

19 серпня відбудеться чергова місячна повня. Вона має назву Осетрової. Це також буде суперповня. Як її побачити й чого в цей день можна очікувати, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Осетрова повня
Осетрова повня

Чому Осетрова повня так називається?

19 серпня на Землі спостерігатиметься астрономічна подія, яка буває один, а інколи — два рази на місяць. Мова, звичайно ж, про повню. Природний супутник нашої планети займе на орбіті таку позицію, коли вся його освітлена Сонцем півкуля розвернеться до спостерігачів на її поверхні.

Серпнева повня зазвичай називається Осетровою. Ця назва народилася у Північній Америці. Вона походить чи то від якогось з автохтонних народів, що населяють континент, чи то від тамтешніх фермерів європейського походження.

Як не важко здогадатися, пов’язана вона з однією з найбільших риб, що водяться у річках та озерах континенту. Нібито саме в цей час у водоймах найбільше осетрів. При цьому варто зауважити, що йдеться не про конкретний день, а про увесь період між двома повнями. Тому неймовірної кількості риби саме в цей день очікувати не варто.

Old Farmer's Almanac
Old Farmer’s Almanac

Проте наскільки назва повні відповідає реальному стану речей, ніхто не знає. Та і саму версію походження цієї назви можна поставити під сумнів. Адже вперше вона з’явилася у 1930-х роках у журналі Old Farmer’s Almanac і її правдивість ніхто не перевіряв.

Відомо також, що серпнева повня має кілька інших назв. Зокрема, традиційна англійська її назва — Зернова, що цілком виправдано з огляду на те, що в цей період збирають врожай. Кельти використовували назву «Рисяча повня». Також її інколи називають Блискавичною.

Супермісяць

Головна особливість повні, що наближається, — це буде супермісяць. Орбіта супутника нашої планети дещо витягнута, її ексцентриситет становить 0,055. Це означає, що вона має найвіддаленішу (апогей) та найближчу (перигей) точку своєї орбіти. На район останнього і припадає цьогорічна Осетрова повня.

Супермісяць
Супермісяць. Джерело: www.newsweek.com

Місяць на небі під час повні здаватиметься і справді великим. Але він не затулятиме половину неба, як можна подумати. Гравітаційних аномалій також не спостерігатиметься. Ніхто не злітатиме в небо, тож боятися цього не варто.

Під час місячної повні, коли жовтогарячий Місяць тільки-но з’являється над обрієм, він здається надзвичайно великим. Насправді це лише оптична ілюзія, відома людям ще з давніх часів. Вважається, що вона пов’язана з особливостями нашого сприйняття кутових розмірів. Ілюзія посилюється під час суперповні. Хоча насправді кутовий діаметр Місяця при цьому лише на 7% більший за своє середнє значення.

Як спостерігати повню

Цього разу максимальна фаза освітленості диска Місяця настане о 18:26 за Гринвічем. Це відповідає 21:26 за Києвом. Тож у Лондоні в цей час ще буде світло, а у столиці України вже стемніє.

Сонце в Києві цього дня сяде о 20:09, а вже о 20:25 зійде Місяць. З’явиться він, як завжди, над східним горизонтом і всю ніч перебуватиме у сузір’ї Водолія, аж поки о 4:42 не сховається. Тож саме в Україні цього разу будуть найкращі умови для спостереження за Осетровою суперповнею.

У Лондоні все буде трошки гірше. Сонце 19 серпня тут зайде о 20:14, а Місяць з’явиться о 20:28, тобто за дві години після максимальної фази. Умови його видимості будуть приблизно такими ж, як і в Україні.

Суперповня 19 серпня
Суперповня 19 серпня. Джерело: stellarium-web.org

А ось у Нью-Йорку максимальна фаза повні припаде на 14:26, тобто майже на середину дня. Сонце ж тут зайде лише о 19:47, Місяць зійде о 20:02, тобто майже через 8 годин після того, як його освітлена півкуля буде максимально повернута до Землі.

Проте у будь-якому разі хвилюватися не варто. Навіть за кілька годин він буде майже такий самий, як і під час максимальної фази. До того ж якщо у вас не виходить подивитися на Місяць 19 серпня, це можна зробити й 18-го вночі. Він теж буде майже повний.

Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом