Чим буде цікава Оленяча повня?

21 липня люди в усьому світі спостерігатимуть чергову повню. Вона має назву Оленячої або ж Грозової. Ці назви дійсно мають певне природне підґрунтя, однак із жодними аномальними явищами не пов’язані. Проте поспостерігати за Місяцем в цей день буде варто, де б ви не були.

Оленяча повня
Оленяча повня

Оленяча повня

21 липня за наявності чистого від хмар неба можна буде спостерігати чергову повню. Вона має назву Оленячої чи Грозової. Як і інші подібні назви, вона походить з Північної Америки. У 1930-ті роки її вперше використало сільськогосподарське видання Old Farmer’s Almanac, і відтоді вона поступово завойовує популярність.

Саме видання каже, що назва ця має народне походження і її джерелом можуть бути як європейські поселенці, так і місцеві народи. Проте жодних підтверджень того, що все було саме так чи взагалі досліджень цієї теми немає.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Сонце, Місяць та Марс

До товару

При цьому назви цілком слушно відображають реальну ситуацію у природі в цей період. Тільки треба пам’ятати, що якщо вони й мають народне походження, то стосуватися воно має не тільки самого дня повні, а й значно більшого періоду часу, пов’язаного з нею.

Обкладинка Old Farmer's Almanac
Обкладинка Old Farmer’s Almanac. Джерело: www.amazon.com

І так, саме в цей період у самців оленів роги на голові досягають найбільшого розміру. З часом вони починають відмирати й згодом відпадають, щоб наступного року все повторилося з початку.

Та й грози у липні у Північній півкулі досить часте явище. Отже, і ця назва цілком слушна з точки зори стану наземної природи. Хоча сам Місяць тут зовсім ні до чого. Крім цих назв, у різних автохтонних народів Північної Америки щодо липневої повні також використовуються варіанти «Лососева» та «Малинова».

В інших народів вона теж має власні назви. Китайці її називають «Повнею голодних духів», віккани — Медовою, а у мешканців Південної півкулі, де саме середина зими, вона «Вовча» чи «Крижана».

Коли варто спостерігати Оленячу повню

Липнева повня 2024 року буде останньою в низці тих, що не є ані мікромісяцями, ані супермісяцями. Вже наступного разу наш супутник під час неї перебуватиме поблизу від свого перигею і здаватиметься дуже великим.

Схід Місяця над Києвом 20 липня
Схід Місяця над Києвом 20 липня. Джерело: stellarium-web.org

Поки ж нам варто задовольнятися тим, що є. Максимальна фаза у 98% освітленості диска під час Оленячої повні настане о 10:17 за Грнвічем. У Києві в цей час буде 13:17. Замість Місяця на небі буде Сонце. Тож якщо хочете помилуватися повним диском, варто спостерігати його в ніч з 20 на 21. Наш супутник в цей час перебуватиме в сузір’ї Стрільця. Він з’явиться на південному сході близько 21.30, а вже о 4:30 ранку сховається за горизонтом.

Якщо ж ви перебуваєте значно західніше, ніж Україна, то вам у плані спостереження за Місяцем пощастило значно більше. Щоправда, максимальна фаза все одно відбудеться вдень, а Місяць перебуватиме на небі з 21:15 до 3:03 все у тому ж сузір’ї Стрільця. Але перед його заходом диск Місяця буде значно повнішим, ніж в Україні.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Повна фаза над Лос-Анжелесом
Повна фаза над Лос-Анджелесом. Джерело: stellarium-web.org

Значно кращими будуть умови спостереження з території США. У Нью-Йорку максимальна фаза спостерігатиметься о 6:17 ранку. Щоправда, Місяць сховається за горизонтом ще о 4:15. Але все одно перед його зникненням диск Місяця буде видно практично повністю.

Нарешті, найкращі умови для спостереження будуть у Лос-Анджелесі. Максимальна фаза Оленячої повні припадає на 3:17 за місцевим часом. Місяць в цей момент перебуватиме над південним горизонтом все в тому ж сузір’ї Стрільця. Ним можна буде помилуватися сповна.

Новини інших медіа
GIRO: мікрозонд NASA для гравітаційної томографії
Який телескоп зможе побачити Космічний світанок
Квантовий годинник для глибоких космічних місій кидає виклик другому закону термодинаміки
Розмір не має значення: Hubble зазнімкував галактику з вибуховим зореутворенням
У NASA назвали нову дату старту приватної місії Ax-4
Астероїд Бенну спростував існування п’ятої фундаментальної сили природи
Космічна реновація: James Webb виявив популяцію галактик, яка сформувала вигляд Всесвіту
Удар Трампа по LIGO: Всесвіт може «замовкнути» для науки назавжди
На Плутоні виявили абсолютно новий тип клімату в Сонячній системі
Космічна фреска: 800 тис. галактик на величезній панорамі від James Webb