У 2025 році, як і у 2024-му, повня настане 12 разів. Деякі з них будуть мікромісяцями, деякі — супермісяцями. Ми зібрали про них основні факти, аби ви були готові до спостережень.
Повня — це явище, коли Сонце максимально освітлює ту півкулю Місяця, яка повернута до Землі. Настає це кожні 29,5 діб і жодним чином не впливає на земні процеси, крім того, що в цей час ночі стають особливо світлими.
Кожна повня має не тільки точний час максимальної фази, а й власну назву. Вони походять зі США і вважаються традиційними для тамтешніх фермерів. Проте насправді жодних досліджень, які б підтверджували, що вони десь використовувалися до 1930-х років, коли про них вперше написало видання Old Farmer’s Almanac, немає.
Крім того, кожна повня у різних народів має свою власну назву. І, звичайно ж, кожна така подія у 2025 році буде унікальною в плані того, в якому сузір’ї та поруч з якими планетами в цей час перебуватиме Місяць.
13 січня о 22:27 за всесвітнім часом — Вовча повня
Перша повня року традиційно має назву Вовчої, нібито через те, що саме в цей час вовки виють якось особливо сильно. Хоча насправді ці тварини подають одне одному сигнали всю зиму і не тільки.
У ніч Вовчої повні Місяць перебуватиме у Близнятах. Поруч із ним розташуються дві найяскравіші зорі цього сузір’я — Кастор і Поллукс, а також яскрава червонувата планета Марс, що невдовзі після цього опиниться у протистоянні. В Україні в цей момент уже буде 0:27 14 січня, але якщо погода буде ясною, то умови для спостереження можна назвати чудовими.
Ще кращими вони будуть у Лондоні, де місцевий час збігається із всесвітнім. А от на східному узбережжі США умови будуть гірші. Максимальна фаза відбуватиметься о 17:27 за місцевим часом. Сонце щойно опуститься за західний обрій, а Місяць при цьому підійматиметься над східним.
12 лютого о 13:53 за всесвітнім часом — Сніжна повня
З назвою Сніжної повні не посперечаєшся, адже у лютому в Північній півкулі Землі справді чимало снігу. Однак це зовсім не означає, що саме цієї ночі він має падати особливо інтенсивно.
У ніч Сніжної повні Місяць перебуватиме в сузір’ї Лева, поруч із його найяскравішою зорею Регул. В Україні максимальна фаза настане о 15:53. В цей час Сонце все ще перебуватиме на небі, а от Місяць там з’явиться приблизно через годину, залежно від вашого географічного положення.
У Лондоні, де час збігається із всесвітнім, умови будуть гіршими. Максимальна фаза буде ще вдень, а Місяць з’явиться на небі тільки о 17:10. У Нью-Йорку ж Сніжна повня взагалі настане о 8:53 за місцевим часом. Тому тут є сенс спостерігати Місяць у ніч з 11 на 12, особливо зранку — до того, як він сховається за обрієм.
14 березня о 6:55 за всесвітнім часом — Хробача повня
Які саме хробаки чи черви дали назву березневій повні, розходяться у думках навіть самі автори статей про неї. З упевненістю можна сказати, що в Україні, як і у більшій частині Європи, в цей день ви їх не побачите, бо для цього ще занадто холодно.
У ніч Хробачої повні Місяць перетинатиме межу сузір’їв Лева та Діви. Але цікава вона буде не цим, а тим, що це буде перша в цьому році мікроповня. Тобто наш супутник в цей момент здаватиметься на небі меншим, ніж зазвичай. Крім того, цього дня буде повне місячне затемнення, але в Україні та Європі спостерігатиметься лише вхід у півтінь, а оптимальними місцями спостережень стануть Північна Америка та західна частина Південної.
А от у Нью-Йорку вдасться побачити максимальну фазу повні. За місцевим часом вона станеться о 2:55.
13 квітня о 0:22 за всесвітнім часом — Рожева повня
Рожева повня, як стверджується, отримала свою назву зовсім не від троянд, які у квітні у природних умовах ще не квітнуть. Йдеться про рожевий колір цвіту іншої рослини — флокса.
У ніч Рожевої повні Місяць перебуватиме у Діві, зовсім поруч зі Спікою. Це теж буде мікроповня. У Києві та Лондоні максимальну фазу буде видно, адже вона припадатиме на другу половину ночі.
А от східному узбережжю США цього разу пощастить менше. Максимальна фаза за місцевим часом відбуватиметься о 17:22 12 квітня, тобто ще у світлу частину доби. При цьому самого Місяця на небі в цей час видно не буде. У Києві він зійде тільки за дві години — о 19:33.
12 травня о 16:56 за всесвітнім часом — Квіткова повня
З назвою Квіткової повні теж не посперечаєшся. Квітів у другій половині весни справді дуже багато, але це зовсім не означає, що вони мають розквітнути саме цієї ночі.
Це буде третя й остання у 2025 році мікроповня. Місяць перебуватиме в сузір’ї Терезів. У Києві та Лондоні під час максимальної фази ще буде день, і над горизонтом наш супутник з’явиться вже після того, як вона настане. Ще гірше буде на східному узбережжі США. Там в цей час триватиме ранок, тож кращий час для спостережень — ніч з 11 на 12.
11 червня о 7:44 за всесвітнім часом — Полунична повня
Назва Полуничної повні більш-менш відповідає дійсності. Але знову ж, це не означає, що саме цієї ночі полуниця буде поводитись якось особливо. Під час Полуничної повні Місяць перебуватиме у сузір’ї Змієносця.
У Києві та Лондоні в цей час буде вже ранок, а сам Місяць встигне сховатися за обрієм. А ось за часом Нью-Йорка всі події відбуватимуться глибоко вночі — з 10 на 11. Тому тут умови для спостереження будуть значно кращими.
10 липня о 20:37 за всесвітнім часом — Оленяча повня
Як стверджується, Оленяча повня отримала свою назву завдяки тому, що саме в цей час у самців цього роду копитних виростають роги. Але ніхто правдивість цього твердження не перевіряв. Цього разу умови для спостереження повні в Україні будуть вдалими. Повна фаза настане пізно ввечері, коли Місяць вже високо підніметься над обрієм.
Трохи гірше буде в Лондоні, де це відбудеться невдовзі перед заходом Сонця, а Місяць в цей час все ще перебуватиме достатньо низько. І зовсім вже невдалі умови будуть у Нью-Йорку, де все це відбуватиметься у другій половині дня, а Місяць з’явиться на небі тільки перед заходом Сонця. Перебуватиме він при цьому в сузір’ї Стрільця.
9 серпня о 7:55 за всесвітнім часом — Осетрова повня
Осетрова повня отримала свою назву завдяки рибам, яких у цей час нібито дуже багато, хоча насправді все залежить від водойми. Місяць у цей день перебуватиме в сузір’ї Козерога. У Києві та Лондоні в момент максимальної фази буде ранок, тому найкращий час для спостережень — ніч з 8 на 9.
А ось на східному узбережжі США максимальна фаза настане близько першої години ночі за місцевим часом. І це означає, що тут Осетрову повню буде непогано видно.
7 вересня о 18:09 за всесвітнім часом — Кукурудзяна повня
Кукурудзяна повня знаменує собою збір врожаю. В Україні її максимальна фаза припадатиме на вечір 7 вересня невдовзі після заходу Сонця, і сам Місяць в цей момент вже встигне піднятися над обрієм, хоча й не високо.
А ось у Лондоні максимальна фаза настане ще в світлу частину доби, ще до того, як Місяць зійде. Ще гірше ситуація буде в Нью-Йоку, де все це відбуватиметься вдень. Перебуватиме в цей час наш супутник у сузір’ї Водолія. Під час повні спостерігатиметься друге за рік повне місячне затемнення, яке найкраще буде видно саме в Україні.
7 жовтня о 3:48 за всесвітнім часом — Врожайна повня
Врожайна Повня — ще одна подія, з назвою якої не особливо посперечаєшся. Збирати врожай справді завершують о цій порі, тільки ось роблять це не за одну ніч. І особливо великими плоди землеробства, якщо ви спробуєте їх зібрати саме цієї ночі, не будуть.
В Україні максимальна фаза припадатиме на 5:48, тобто відбуватиметься незадовго до світанку, коли Місяць вже готуватиметься ховатися за обрій. У Лондоні, де час збігатиметься із всесвітнім, усе це відбуватиметься у другій половині ночі, а в Нью-Йорку — у першій. Перебуватиме Місяць у сузір’ї Риб, і це буде перша з трьох суперповней 2025 року.
5 листопада о 13:19 за всесвітнім часом — Мисливська повня
Осінь — сезон полювання. І назва листопадної повні цьому цілком відповідає. Щоправда, умови для її спостереження цього дня будуть вкрай невдалими. У Києві максимальна фаза в цей день спостерігатиметься о 15:19, у Лондоні — о 13:19, а у Нью-Йорку — о 8:19. Усюди в цей час буде світло, а Місяця на небі не буде.
Тож найкращий час для спостережень за Місяцем, який в цей час перебуватиме у сузір’ї Овна, — це ніч із 6 на 7 чи з 7 на 8. Він вартий того, аби на нього подивитися, адже це знову буде суперповня.
4 грудня о 23:14 за всесвітнім часом — Холодна повня
З тим, що груднева повня має називатися Холодною, незалежно від того, в який день вона відбувається, не посперечаєшся. В Україні під час її максимальної фази буде вже 1:14 5 грудня, а у Лондоні час збігатиметься із всесвітнім. Тож умови для спостереження за Місяцем будуть досить вдалими.
А ось мешканцям сходу США цього разу пощастить менше. Максимальна фаза настане тут о 16:14, і хоча Сонце в цей момент вже сяде, Місяць ще зійти не встигне, тож помилуватися третім у наступному році супермісяцем тут вдасться тільки після того, як він з’явиться на небі.