Глобальне потепління викликає дрижання Землі

Давно відомо, що хвилі в океані можуть викликати мікроскопічне дрижання літосфери. Однак протягом останніх десятиліть науковці помітили, що воно стає сильнішим. Це пов’язують із глобальним потеплінням.

Хвилі в океані викликають дрижання землі
Хвилі в океані викликають дрижання Землі. Джерело: phys.org

Як хвилі в океані впливають на сейсмічну активність

Хвилі в океані примушують Землю здригатися все сильніше й сильніше. Про це йдеться у новому дослідженні, яке було опубліковане у журналі Nature Communications. У ньому вчені проаналізували дані, отримані з чутливих сейсмографів, розташованих на морському дні.

Про те, що хвилі, які носяться туди-сюди океаном, викликають крихітні сейсмічні коливання, було відомо вже давно. Сейсмічні хвилі у літосфері насправді породжує геть усе: вітер, виверження вулканів і навіть людська діяльність.

Вплив океанських хвиль на земну літосферу хоча і дуже малий, але відчутний завжди. Хвилі розповсюджуються під водою, тиснуть на океанське дно і викликають дрижання стрілок сейсмометрів.

Два види хвиль

Насправді вчені розрізняють два різних впливи океанських хвиль на сейсмічну ситуацію. Вторинні прояви впливають на неї значно сильніше. Вони виникають тоді, коли між собою взаємодіють кілька типів хвиль. В цей момент може виникнути резонанс, який матиме велику амплітуду.

На сейсмографах ці впливи відображаються як дрижання з періодом від 8 до 14 секунд. Попри достатню відчутність, спостерігаються вони не завжди й не всюди. А от первинний вплив відчувають усі дослідники морського дна.

Він виникає, власне, від того, що одиничні підводні хвилі б’ють у дно. Особливо сильно він відчувається на глибині до 300 м. Сейсмографи фіксують його як стійкий гул із періодом від 14 до 20 секунд.

Посилення дрижання

Вчені відмічають посилення обох видів впливів. Вони проаналізували записи 52 сейсмічних датчиків, які вже кілька десятиліть працюють на морському дні, та виявили, що в показаннях 41 з них знайоме дрижання посилюється.

Причому посилюється воно з прискоренням. Якщо в останніх десятиліттях ХХ століття амплітуда коливань зростала в середньому на 0,27 відсотка, то з 2000 року приріст становить уже 0,35 відсотка.

Традиційно, найбільшу енергію мають коливання від хвиль поблизу Антарктичного півострова. Однак з’ясувалося, що найшвидше зростає їхня амплітуда у Північній Атлантиці. І це дуже тривожний знак. Адже саме тут, згідно з іншими дослідженнями, найшвидше збільшується температура води.

Саме збільшення температури води в океані може бути причиною посилення коливань. На думку вчених, це спричиняється глобальним потеплінням. Чим більше енергії поглинає вода, тим сильніші хвилі виникають в океані й тим більший вплив вони мають на сейсміку.

Власне, посилення дрижання нічим особливим людям не загрожує. Проте воно є прямим свідченням небезпечних процесів, бо хвилі в океані рано чи пізно перетворюються на шторми та урагани. І вони можуть нести чималу загрозу прибережним районам.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine