Оазис в Аравійській пустелі

Цей знімок було зроблено з борту МКС 26 листопада 2020 р. На ньому зображено оазис Джубба, розташований в Аравійській пустелі, за 650 км на північний захід від Ер-Ріяда.

Оазис Джубба у Саудівській Аравії. Джерело: NASA

Наприкінці останнього льодовикового періоду на місці Джубби розташовувалося озеро довжиною щонайменше 20 км і шириною 4 км. Потім у міру зміни клімату Аравійський півострів почав поступово перетворюватися на величезну пустелю. Навіть після цього в озері ще довгий час залишалася вода і довкола нього існували людські поселення. Але, зрештою, воно повністю пересохло. Зараз дно колишньої водойми поховано десятками метрів піску.

На захід від Джубби розташована скельна формація Джабель Умм Сінман, назву якої можна приблизно перекласти як «гора з двома верблюжими горбами». Вона виступає як захисний бар’єр, що перешкоджає утворенню дюн на місці оази. Слід зазначити, що гора також містить петрогліфи, залишені першими жителями цього регіону. Вони оголошені об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

Оазис Джубба у Саудівській Аравії. Джерело: NASA

На північ від Джубби розташоване шосе. Воно збігається зі стежкою, якою в давнину ходили торгові каравани. На території самої Джубби можна побачити характерні зелені кола. Це сільськогосподарські поля із центропривідною системою зрошення.

За матеріалами: https://earthobservatory.nasa.gov