Газові гіганти у близькій зоряній системі «грали у більярд»

Вчені знайшли другу планету у зорі HD 83443, яка розташована недалеко від нас. Вони дійшли висновку, що в минулому у цій системі могла відбутися гравітаційна взаємодія між газовими гігантами, яка змінила їхні орбіти.

Газові гіганти могли «грати у більярд»
Газові гіганти могли «грати у більярд». Джерело: Space.com

Друга планета у системі HD 83443

Астрономи з Університету Південного Квінсленду в Австралії відкрили другу планету у зорі HD 83443. Вона розташована на відстані 133 світлових років від нас, і за мірками Галактики це відносно недалеко. Для здійснення відкриття астрономи впродовж багатьох років вивчали радіальну швидкість зорі за допомогою кількох потужних телескопів.

HD 83443 являє собою відносно молодий помаранчевий карлик класу К0, масу якого можна порівняти із сонячною. Це відносно молода зоря, вік якої становить 2,64 млрд років. Раніше у неї вже була відкрита планета. Цей гарячий юпітер масою у 42 відсотки від маси найбільшої планети Сонячної системи робить один оберт навколо світила усього за три доби.

Нова планета HD 83443c також є газовим гігантом із масою у півтора раза більшою за юпітеріанську. Вона обертається навколо зорі по сильно витягнутій орбіті з ексцентриситетом 0,76. Один оберт навколо світила займає у неї 22,6 року.

Чи могли газові гіганти взаємодіяти в минулому?

HD 83443 є достатньо рідкісною системою, де поруч існують гарячий юпітер та газовий гігант на ексцентричній орбіті. При цьому характеристики обох планет добре визначені. І це навело дослідників на думку, що в минулому в системі могла відбуватися «гра у гігантський космічний більярд».

Річ у тім, що, згідно з чинною теорією утворення планет, газові гіганти не народжуються ані на близьких до зорі, ані на ексцентричних орбітах. На думку авторів дослідження, присутність планет в одній системі свідчить про те, що в минулому їхні орбіти перетнулися, і сила тяжіння викинула їх туди, де вони перебувають зараз.

Навіть більше, вчені підозрюють, що у зіткненні міг брати участь ще й третій газовий гігант масою у 40 відсотків від юпітеріанської, але наразі це є тільки припущенням. Щодо HD 83443c, вчені сподіваються отримати її зображення у майбутньому за допомогою нових потужних телескопів, як це сталося для системи β Живописця.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада