На думку дослідників, космічний телескоп Gaia, що спостерігає за мільярдами зір, може побачити сліди мандрівної чорної діри. Але схоже на те, що в останньому релізі даних нічого подібного немає.
Як побачити невидиму чорну діру
Вчений Джеф Ендрюс з Університету Флориди заявляє, що космічний телескоп Gaia міг би знайти ознаки самотніх чорних дір, які блукають Галактикою. Досі люди бачили ознаки лише тих об’єктів цього типу, що утворюють подвійні системи із зорями або надмасивні монстри у центрах галактик.
Щоправда, одну мандрівну чорну діру нещодавно вдалося ідентифікувати за даними 2011 року. Це відкриття стало сенсацією і досі викликає суперечки. Таких об’єктів у Чумацькому Шляху має бути сотні мільйонів, але оскільки вони майже нічого не випромінюють, побачити їх можна тільки тоді, коли вони проходять між якоюсь зорею чи нами.
Опублікована Ендрюсом стаття вже третя у циклі. У першій розглядався спосіб, за допомогою якого вчені можуть за даними Gaia знаходити у зір невидимі компоненти. Друга була присвячена аналізу даних для тих випадків, коли взаємодія між компонентами перевищує час спостереження. Цього разу дослідження присвячене безпосередньо знаходженню чорних дір.
Чи побачить Gaia мандрівні чорні діри?
Проходження чорної діри перед зорею — надзвичайно рідкісне явище. Але космічний телескоп Gaia щодня спостерігає за сотнями мільйонів астрономічних об’єктів, визначаючи їхній спектр, світимість та вектор руху. Ідея Ендрюса полягає в тому, що серед такого величезного масиву інформації мають бути випадки, коли видимий рух зорі несподівано пришвидшився на короткий час.
Нещодавно команда телескопа Gaia випустила третій реліз даних. У ньому міститься інформація про 1,5 мільярда зір Галактики. І серед них справді виявили приблизно 300 тис. випадків такого «прискорення».
Але такий ефект можуть давати не лише мандрівні чорні діри. Те саме може відбуватися і під час взаємодії зір із темною матерією. І оцінки розповсюдження цієї екзотичної форми речовини в Чумацькому Шляху дають приблизно ты самі дані у 300 тис. випадків прискорення.
Тож навіть якщо у даних Gaia і ховаються 1 — 2 випадки, коли мандрівна чорна діра видала себе, знайти їх буде дуже непросто.
За матеріалами www.universetoday.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine