Експерти знайшли можливе місце запуску російських ракет з ядерним двигуном

Двоє американських аналітиків побачили на супутникових знімках місце, з якого у майбутньому можуть здійснюватися запуски крилатих ракет «Бурєвєстнік», оснащених ядерним двигуном. Теоретично дальність їхнього пуску необмежена. На практиці ж ніхто не впевнений, чи дійсно вони можуть літати як треба.

База для запуску крилатих ракет «Бурєвєстнік».
База для запуску крилатих ракет «Бурєвєстнік». Джерело: nypost.com

Можливий стартовий майданчик російських ракет

Двоє американських незалежних дослідників нещодавно заявили, що знайшли в росії майданчик, з якого у майбутньому будуть запускатися новітні ядерні крилаті ракети. Йдеться про 9M370 «Бурєвєстнік», який не тільки може нести атомну боєголовку, але й має двигун, що працює завдяки реакції ділення атомних ядер.

У своєму дослідженні експерти спиралися на супутникові знімки, зроблені ще 26 липня апаратом приватної компанії Planet Labs. На них видно лісисту місцевість у Вологодській області приблизно на 450 км північніше від Москви.

Це місце добре відоме усім військовим аналітикам як Вологда-20, або ж Чебсара. Саме тут розташоване велике сховище російських ядерних боєголовок. Проте цього разу експерти побачили щось нове — будівельний майданчик, і зробили висновок, що це — майбутня пускова база для «Бурєвєстніків».

Експерти побачили на знімках принаймні п’ять бункерів для зберігання ракет і дещо, що здалося їм дев’ятьма установками для горизонтального пуску, зібраними по три у спорудах, які мають захистити їх від вибухів та непогоди.

Чи справді це може бути пускова «Бурєвєстніка»?

За словами експертів, це не може бути чимось іншим, ніж стаціонарна пускова установка для крилатих ракет. А єдина російська програма заради якої варто будувати подібний об’єкт — це 9M370 «Бурєвєстнік», який у NATO має позначення SSC-X-9 Skyfall.

Щоправда, інші експерти сумніваються в тому, що це справді ракетна база. Річ у тім, що росіяни зазвичай не будують їх поруч зі сховищами самих ракет, унеможливлюючи в разі нападу знищення одним ударом і того, й іншого.

При цьому зазначається, що виключити те, що це справді пускові «Бурєвєстніка», неможливо. Адже таке розташування, крім недоліків, надає росіянам і низку переваг, бо за такого розташування вони можуть запускати крилаті ракети дуже швидко.

Що таке «Бурєвєстнік» і чи варто його боятися

9M370 «Бурєвєстнік» — це крилата ракета, яку росія офіційно розробляє з 2016 року. Конструктивно вона мало чим відрізняється від тих, якими російська армія вже багато місяців закидує міста України. Уся різниця полягає у двигуні. Замість рідинної силової установки на авіаційному пальному ці апарати використовують ядерний реактор.

Нібито за допомогою цього можна досягти необмеженої дальності пуску ракети. Поки реактор працює, вона може долетіти хоч до США з Вологди. Але є один нюанс: з 2016 року росія здійснила 13 випробувань «Бурєвєстніка» і тільки два з них можна назвати частково успішними. Чи дійсно це настільки потужна зброя, невідомо, але путін розробників уже нагородив. Тих, що вижили після аварії 2019 року.

У США ж загрозу від нової зброї оцінюють стримано. Адже ані швидшою, ані маневренішою за те, що в росії й так було, вона не є. Тож жодних нових можливостей для подолання американської системи протиракетної оборони не дає. До того ж її вважають дуже дурною зброєю.

Двигун «Бурєвєстніка» створює чималий радіоактивний «вихлоп». А у разі аварії він здатний забруднити чималу територію, яка може навіть належати росії чи її союзнику. Тож цю зброю вважають скоріше політичною, яка буде використовуватися для шантажу та перемовин.

За матеріалами nypost.com

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли