Джерелом викидів води на Європі можуть бути дрібні підповерхневі озера

Джерелом, зафіксованих телескопами, викидів води на поверхні Європи можуть бути дрібні підповерхневі озера. Про це йдеться у статті, нещодавно опублікованій у журналі Planetary Science Journal.

Викиди води на Європі

Підповерхневі водоймища на крижаних супутниках планет-гігантів зараз вважаються одним із найперспективніших місць для пошуків життя в Сонячній системі. Саме тому найближчими роками NASA та ESA планують відправити до Юпітера місії Europa Clipper та JUICE, які займуться вивченням таких тіл. Особливо багато уваги буде приділено Європі. Вважається, що під її крижаною поверхнею знаходиться глобальний океан, в якому міститься більше води, ніж у всіх земних океанах.

Європа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Інтерес місії до Європи також підігрівають дані, отримані обсерваторією Hubble та наземними телескопами. Їм кілька разів вдалося виявити сліди водяної пари, що вказує на наявність викидів води з-під поверхні Європи. Міжпланетний апарат може пролетіти через такий викид та безпосередньо досліджувати склад води без необхідності висадження спеціальних зондів. Щось подібне вже робив апарат Cassini під час візитів до сатурніанського супутника Енцелад.

Різний лід на різній глибині

Але, що є причиною виникнення цих викидів? Щоб відповісти на це питання, вчені з Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) вдалися до допомоги комп’ютерного моделювання. Воно показало, що найбільш вірогідним джерелом викидів можуть бути дрібні підповерхневі озера, розташовані на глибині від 4 до 8 км під поверхнею Європи.

Викид води на Європі в уявленні художника. Джерело: NASA/ESA/K. Retherford/SWRI

Вся справа у міцності льоду. На цій глибині він найхолодніший та тендітніший. Через це, коли вода в озерах починає замерзати, крига не може витримати її розширення. Це призводить до її руйнування та викиду води на поверхню, що можна порівняти з вибухом банки з газованою водою, яку забули у морозильній камері.

Озера, розташовані на глибині понад 8 км, упираються в тепліший і м’якіший лід. Він діятиме як подушка, що поглинає надлишковий тиск. Як наслідок, замість вибуху, порожнини з водою, що замерзають, будуть поступово розтягуватися, подібно до заповненої рідиною повітряної кулі.

За словами дослідників, розташовані на борту Europa Clipper інструменти, дозволять йому отримати детальні зображення поверхні Європи та виявити викиди, що дозволить перевірити теорію їхнього походження. Також поки залишається відкритим питання щодо потенційного зв’язку дрібних озер у корі Європи з розташованим, на значно більшій глибині, підповерхневим океаном.

Раніше ми розповідали про те, як зонд Juno зазнімкував нічну півкулю Європи.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine