Hubble дослідив атмосферу Європи

Європа є одним із найпривабливіших з точки зору науки світів Сонячної системи. Під її крижаною поверхнею криється океан, де, як вважають учені, міститься більше води, ніж у всіх земних водоймах, разом узятих. Також цей супутник має атмосферу (нехай і дуже розріджену), що складається з молекулярного кисню та водяної пари.

Юпітеріанський супутник Європа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Вважається, що атмосфера Європи утворюється внаслідок сублімації льоду під дією сонячного світла. Втім, існує й альтернативне пояснення, згідно з яким одними з джерел водяної пари можуть бути гейзери, що викидають воду прямо з підповерхневого океану. Така можливість дуже інтригує вчених, оскільки міжпланетний апарат може пролетіти через гейзерний викид і безпосередньо дослідити воду з океану супутника без висадки на його поверхню спеціальних зондів. Щось подібне вже робив апарат Cassini під час своїх візитів до Енцеладу.

Група планетологів вирішила проаналізувати склад атмосфери Європи, щоб спробувати визначити джерело водяної пари. Для цього вони скористалися архівом спостережень телескопа Hubble, виконаних у 1999-2015 роках.

Юпітер і Європа (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), і M. H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL team

Аналіз дав цікаві результати. Hubble зміг зареєструвати сліди водяної пари над веденою півкулею супутника (так називається півкуля, протилежна оберненій вперед по ходу орбітального руху Європи). Її концентрація аналогічна значенням для веденої півкулі Ганімеду. Але при цьому Hubble не знайшов жодних слідів водяної пари над півкулею, якою Європа постійно обернена до Юпітеру.

Наразі планетологи не мають однозначної відповіді на питання, з чим пов’язана подібна відмінність. Можливо, вона спричинена нижчим альбедо поверхні або тим, що на ведену півкулю потрапляє більше частинок плазми з навколишнього середовища. Також не варто забувати й про вплив гіпотетичних гейзерів супутника.

За матеріалами https://esahubble.org