Дивні об’єкти в Магелланових Хмарах випромінюють новий вид рентгенівських променів

Міжнародна група астрономів, очолювана дослідниками з Астрономічної обсерваторії Варшавського університету, відкрила новий клас джерел космічного рентгенівського випромінювання. Результати дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters.

ілюстрація космічного рентгенівського випромінювання
Ілюстрація космічного рентгенівського випромінювання, яке випускається надновими типу Ia. Згенеровано Google Gemini

Під час дослідження ідентифікували 29 незвичайних рентгенівських об’єктів у Магелланових Хмарах — сусідніх галактиках Чумацького Шляху. Ці об’єкти демонстрували спалахи, які тривали кілька місяців і збільшували свою яскравість у 10–20 разів. Деякі з цих об’єктів повторювали спалахи кожні кілька років, інші — лише один раз за весь період спостережень. Команда аналізувала понад 20 років даних, зібраних у межах проєкту OGLE, очолюваного Варшавським університетом.

Одним з об’єктів, що привернув особливу увагу, став OGLE-mNOVA-11. У листопаді 2023 року він розпочав спалах, що дозволило науковцям провести детальне дослідження. За допомогою Південно-Африканського великого телескопа (SALT) було зафіксовано іонізовані атоми гелію, вуглецю та азоту, які свідчать про надзвичайно високі температури. Обсерваторія Neil Gehrels Swift додатково зареєструвала рентгенівське випромінювання з температурою 600 тис. градусів Цельсія. Враховуючи відстань у 160 тис. світлових років, об’єкт випромінює у 100 разів більше енергії, ніж Сонце.

Наднова
Спалах класичної наднової в уявлннні художника. Фото: Астрономічна обсерваторія Варшавського університету

Характеристики OGLE-mNOVA-11 нагадують іншу систему — ASASSN-16oh, відому з 2016 року. Науковці припускають, що OGLE-mNOVA-11, ASASSN-16oh та інші подібні об’єкти належать до нового класу транзієнтних джерел рентгенівського випромінювання, названих міліновими (millinovae). Їхня пікова яскравість у тисячу разів нижча, ніж у класичних наднових.

Мілінові є подвійними зоряними системами, де білий карлик обертається навколо зорі-субгіганта, яка розширилася після вичерпання водню в ядрі. Матеріал із субгіганта перетікає на білий карлик, що може створювати рентгенівське випромінювання. Одне з можливих пояснень — матеріал падає на поверхню білого карлика, вивільняючи енергію. Інше — термоядерна реакція на його поверхні недостатньо потужна для викидання матеріалу.

Якщо друга гіпотеза правильна, мілінові можуть відігравати ключову роль у розумінні еволюції білих карликів. Коли їхня маса досягає критичного порогу (приблизно 1,4 маси Сонця), можливий вибух у вигляді наднової типу Ia. Ці наднові використовуються в астрономії як стандартні свічки для вимірювання космічних відстаней. Саме спостереження за ними привели до відкриття прискорення розширення Всесвіту, за що отримали Нобелівську премію з фізики у 2011 році.

Раніше ми повідомляли про те, як нова рентгенівська обсерваторія розкриє таємниці Всесвіту.

За матеріалами Phys

Новини інших медіа
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди
Журнал та події: Universe Space Tech запускає підписку на спільноту
Повільне обертання Всесвіту може пояснити напруження Габбла
Axiom Space запустить два датацентри на орбіту вже цього року
Juno проти Юпітера: радіація газового гіганта ледь не зірвала місію 
Космічні туристки Blue Origin просили Кеті Перрі заспівати щось інше
Зміна фінасування NOAA зачепить супутники, що передбачають погоду в США
Чому християни східного та західного обряду святкують Великдень у різні дні?
Колись океани Землі були зеленими і це може повторитися знову
Фінальний вибух краси: Hubble розкриває таємниці смерті зорі