Найближчими днями з космодрому на мисі Канаверал відбудеться запуск ракети Falcon 9. Він цікавий тим, що під її головним обтічником перебувають два космічні апарати, побудовані компаніями Firefly Aerospace та ispace. Їхньою метою є Місяць. Розповідаємо про план польоту і технічне влаштування цих місій, а також про те, де можна подивитися пряму трансляцію їхнього запуску.
Місячна місія Firefly Aerospace
Ми почнемо нашу розповідь з апарата Blue Ghost, розробленого за часів, коли власником Firefly був український підприємець і меценат Макс Поляков. Його запуск здійснюється за програмою CLPS. У її межах NASA видає приватним компаніям контракти на доставлення різних вантажів на Місяць. Firefly виграла контракт на цю місію 2021 року. Його сума склала 93,3 млн доларів.
Blue Ghost має висоту 2 метри та діаметр 3,5 метра. Його суха маса (без урахування палива) становить 490 кг. Він здатний доставити на місячну поверхню до 150 кг вантажу. Апарат отримує живлення від трьох сонячних батарей, здатних генерувати до 400 ватів енергії.
Корисне навантаження Blue Ghost складається з десяти наданих NASA вантажів загальною масою 94 кілограми. Наукова програма місії передбачає вивчення реголіту і будови місячних надр, експерименти з уловлювання сигналів системи GPS на Місяці, визначення точної відстані між Землею та Місяцем, тестування радіаційно-стійкого комп’ютера і вимір взаємодії земної магнітосфери із сонячним вітром.
Перші 25 днів після запуску Blue Ghost перебуватиме на навколоземній орбіті. Потім апарат здійснить чотириденний переліт до Місяця. Наступні 16 днів Blue Ghost буде поступово зменшувати висоту своєї орбіти, після чого розпочне посадку. Апарат має сісти біля вулканічної формації Mons Latreille, розташованої в Море Криз. Воно сформувалося 3 млрд років тому внаслідок найпотужніших вивержень, під час яких базальтова лава повністю затопила стародавній кратер.
Blue Ghost розрахований на 14 днів роботи. Апарат не має обігрівачів і навряд чи зуміє пережити місячну ніч. Варто зазначити, що у Firefly Aerospace є ще два контракти від NASA, виданих за програмою CLPS. Місії в їхніх межах запустять у 2026 і 2028 роках.
Місячна місія ispace
На відміну від Firefly Aerospace, для японської ispace це буде вже друга спроба підкорити Місяць. У 2023 році вона була близька до того, щоб стати першою в історії приватною компанією, яка зуміла посадити свій апарат на Місяць. На жаль, через помилки в ПЗ зонд «Хакуто-R» зазнав аварії на фінальній ділянці спуску. Але в ispace не змирилися з невдачею і підготували новий місячний апарат під назвою RESILIENCE.
RESILIENCE має розміри 2,5 на 2,3 метра, його суха маса становить 340 кг. Апарат отримує енергію від сонячних батарей. Він має три основні наукові завдання:
- обладнання для електролізу води від компанії Takasago Thermal Engineering;
- автономний модуль для експериментів з виробництва продуктів харчування на основі водоростей від компанії Euglena;
- зонд для дослідження радіації у відкритому космосі, розроблений факультетом космічної науки та техніки Національного центрального університету Тайваню.
На борту апарата також встановлено пам’ятну пластину і наданий ЮНЕСКО диск пам’яті, що містить 275 земних мов і «місячний дім» — невеликий червоний будиночок у білому оздобленні, створений шведським художником Мікаелем Генбергом.
Крім перерахованих вище вантажів, RESILIENCE також несе 5-кілограмовий мікроровер Tenacious, розроблений компанією ispace-EUROPA. Його висота становить 26 см, ширина — 31,5 см, а довжина — 54 см. Він побудований із пластику, армованого вуглецевим волокном і оснащений HD-камерою та лопатою. З її допомогою Tenacious збиратиме зразки реголіту, які потім будуть знімкуватися.
RESILIENCE полетить до Місяця за іншою траєкторією, ніж Blue Ghost. Йому знадобиться чотири місяці, щоб вийти на навколомісячну орбіту. Місцем посадки апарата стане Море Холоду. RESILIENCE теж розрахований на роботу протягом одного місячного дня.
Пряма трансляція запуску Blue Ghost і RESILIENCE
Запуск двох місячних місій має відбутися 15 січня о 08:11. Пряма трансляція події буде вестися NASA в Youtube.
Компанія ispace вестиме власну трансляцію запуску.
Вікно для польоту до Місяця буде відкрито протягом шести днів. Якщо Blue Ghost і RESILIENCE не вдасться запустити в ці терміни, наступна спроба відбудеться вже в лютому 2025 року.