Два фрагменти російського космічного сміття дивом уникли зіткнення

27 січня на навколоземній орбіті сталося надзвичайно небезпечне зближення двох фрагментів космічного сміття. Їхнє зіткнення призвело б до утворення тисяч уламків.

Інцидент стався на висоті 984 км над Антарктидою. Одним із його учасників став верхній ступінь радянської ракети «Космос-3М». Вона використовувалася для запуску навігаційного апарата 1986 року. Другим — російський військовий супутник «Парус», що знаходиться на орбіті з 1998 року.

Супутник «Парус». Джерело: ITAR-TASS/Novosti Kosmonavtiki

За даними компанії LeoLabs, яка займається моніторингом навколоземного простору, дистанція мінімального зближення двох об’єктів склала від 50 до всього 6 метрів. Проведені аналітиками розрахунки показали, що ймовірність їхнього зіткнення дорівнювала 9%. Оскільки супутник «Парус» давно вийшов з ладу, фахівці не мали абсолютно ніякої можливості запобігти цій події. Вони могли лише сподіватися, що два об’єкти розминуться на орбіті.

Один з можливих варіантів зближення супутника «Парус» та відпрацьованого ступеня. Джерело: Jonathan McDowell

На щастя, зіткнення справді не сталося. Але це не означає, що загроза минула. Регіон навколоземних орбіт, що пролягають на висоті від 950 до 1050 км, наразі є одним із найбільш ризикованих у плані утворення космічного сміття. У ньому розташовані близько 160 відпрацьованих верхніх ступенів ракет і безліч супутників, що вийшли з ладу, запущених понад 20 років тому. За даними LeoLabs, лише за період з червня по вересень 2022 року між ними відбулося понад 1400 зближень. З дуже значною часткою ймовірності, рано чи пізно, орбіти якихось із цих об’єктів перетнуться.

Подібне зіткнення призведе до утворення тисяч уламків, які можуть зіткнутися з іншими фрагментами космічного сміття, ще більше посиливши ситуацію. Що ще гірше, на цій висоті земна атмосфера вже практично не чинить гальмівного ефекту. А отже, уламки, що утворилися під час зіткнення, залишаться на орбіті протягом багатьох тисяч років.

Раніше ми розповідали про те, що за два останні роки супутники Starlink виконали 26 тисяч маневрів ухилення.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine