Дует космічних кораблів об’єднав сили для вивчення Венери

Місії космічних апаратів з дослідження об’єктів Сонячної системи часто проходять повз різні планети для виконання гравітаційних маневрів щодо економії палива. При цьому проліт повз ці планети дозволяє їх додатково вивчити, що не є основною місією апаратів, але дозволяє отримати якомога більше телеметричних показань. Яскравим прикладом таких маневрів є апарати BepiColombo та Solar Orbiter, які досліджували Венеру.

BepiColombo
Космічний апарат BepiColombo. Ілюстрація: ESA

BepiColumbo наразі прямує до своєї головної цілі — планети Меркурій. Solar Orbiter, в свою чергу, досліджує наше Сонце. Але так сталося, що їхні орбіти майже одночасно перетинають Венеру. Зараз дослідники об’єднують дані обох цих місій, щоб дізнатися більше про Венеру та її магнітне поле.

Захист Венери від сонячного вітру

Обидва космічні кораблі пролетіли повз Венеру з інтервалом у кілька днів один від одного в серпні 2021 року, що дозволило вченим отримати вид на планету з двох різних позицій за допомогою восьми різних датчиків. Їх особливо цікавило магнітне поле планети, оскільки, на відміну від Землі, Венера не має власного, але взаємодія сонячного вітру та його атмосфери створює те, що називається індукованою магнітосферою. Solar Orbiter спостерігав сонячні вітри, що наближаються до Венери, а BepiColombo — хвіст індукованого магнітного поля.

«Ці подвійні набори спостережень особливо цінні, оскільки умови сонячного вітру, які фіксував Solar Orbiter, були дуже стабільними. Це означало, що BepiColombo мав ідеальний огляд різних регіонів усередині магнітосфери, не порушуваних коливаннями сонячної активності», — сказав Моа Перссон з Токійського університету в Касіва, Японія.

Дослідники виявили, що магнітосфера захищає атмосферу планети від здування сонячними вітрами, що може допомогти їм краще зрозуміти умови існування на Венері.

Вдалий симбіоз

Цей випадок з одночасним збором інформації також показує, наскільки цінним бонусом для науки може бути маневр, коли дані збираються з двох космічних апаратів, що пролітають повз планету.

«Важливі результати цього дослідження демонструють, як увімкнення датчиків під час обльотів планет і фаз круїзу може призвести до унікальних відкриттів», — сказав співавтор Ніколя Андре, координатор служби Europlanet SPIDER в Інституті досліджень астрофізики та планетології в Тулузі, Франція.

Раніше ми повідомляли про те, як Solar Orbiter надіслав приголомшливе відео наближення до Сонця.

За матеріалами Euro Planet Society.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine