Solar Orbiter готується до нового побачення з Венерою

У ніч із 3 на 4 вересня європейсько-американська місія Solar Orbiter здійснить близький проліт Венери. Він пройде на відстані 6420 км від її поверхні. Апарат скористається гравітацією планети, щоб зменшити перигелії своєї орбіти.

Навіщо потрібні гравітаційні маневри?

Гравітаційні маневри давно є невід’ємною частиною більшості міжпланетних місій. Так, Юпітер активно використовується, як безплатний прискорювач апаратами, які прямують у зовнішню частину Сонячної системи. Завдяки його потужній гравітації, місії Voyager та New Horizons, зуміли на кілька років скоротити час перельоту до своїх цілей.

Проте, гравітація може не лише збільшувати, а й зменшувати швидкість. Це особливо актуально для місій, які прямують у внутрішню частину Сонячної системи. Річ у тім, що гравітація Сонця значно прискорює космічні апарати, які наближаються до нього. І щоб вийти на постійну орбіту навколо однієї з внутрішніх планет або зменшити перигелій своєї орбіти, земному посланцю необхідно погасити надлишок своєї орбітальної швидкості. Однак це вимагає дуже великих витрат палива — значно більше, ніж може взяти з собою космічний апарат. Тому інженери зазвичай використовують для погашення швидкості гравітацію Венери або Меркурія.

Траєкторія польоту Solar Orbiter

Майбутній візит до Венери стане четвертим гравітаційним маневром, виконаним Solar Orbiter, з моменту запуску 2020 року. Гравітація Венери дозволить йому зменшити перигелій своєї орбіти до 0,29 а. о. (43 млн км). Це менше, ніж відстань між Сонцем та Меркурієм. Апарат залишатиметься на цій орбіті до 2025 року.

Схема польоту апарата Solar Orbiter. Джерело: UST

Через конструктивні особливості зонда, під час прольоту Solar Orbiter не зможе зробити знімки Венери. Разом з тим, він проведе ряд вимірювань її магнітних полів, плазмових та радіохвиль, а також заряджених частинок.

Наступний візит Solar Orbiter до Венери відбудеться у 2025 році. Він ознаменує початок його розширеної місії. На цей раз зонд використовує гравітацію планети не для зменшення перигелію своєї орбіти, а для зміни її нахилу. Під час цього та трьох наступних маневрів, він буде збільшений до 33°. Це дасть Solar Orbiter унікальну можливість проводити прямі спостереження приполярних регіонів Сонця, які неможливо побачити із Землі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна