До польоту готовий: Intuitive Machines відправляє зонд на Місяць

14 лютого з космодрому на мисі Канаверал буде запущена ракета Falcon 9. Вона відправить до Місяця зонд Odysseus (Nova-C), побудований компанією Intuitive Machines.

Технічне влаштування Odysseus

У 2019 році Intuitive Machines стала одним з учасників фінансованої NASA програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Її основна мета — залучення комерційних фірм до освоєння Місяця. Odysseus — перший зонд, який буде запущений Intuitive Machines на замовлення NASA. Сума контракту на цю місію становить 77 млн доларів.

Зонд Odysseus (Nova-C). Джерело: Intuitive Machines

Маса Odysseus (у заправленому стані) становить 1931 кг. За габаритами його можна порівняти з телефонною будкою. Його розміри становлять 2,2×2,4×3,9 метра.

На борту апарата розміщено дванадцять вантажів. Шість із них є власністю NASA. Серед них лазерний відбивач, стереокамера для вивчення пилових шлейфів, які будуть підняті двигунами посадкової платформи, радіоінструменти, лідар, а також прилад для навігаційного експерименту. Загальна маса наданих NASA вантажів становить 39 кг. Отже, аерокосмічна адміністрація приблизно платить по 2 млн доларів за доставлення одного кілограма на Місяць.

Решта шість вантажів надані різними приватними замовниками — від Авіаційного університету Ембрі-Ріддла до художника Джеффа Кунса, чия скульптурна інсталяція прикрасила корпус зонда. Найцікавішим із них є селфі-камера EagleCAM, яка буде скинута Nova-C перед посадкою і має зафіксувати посадку апарата.

Як попутний вантаж разом з Odysseus до Місяця також вирушить кубсат Doge-1, чий запуск був оплачений криптовалютою Dogecoin. За задумом конструкторів, він транслюватиме на Землю рекламу, логотипи та різні зображення, які виводитимуться на зовнішній екран апарата під час перебування на навколомісячній орбіті.

Пряма трансляція запуску Odysseus

Балістичне вікно для запуску Odysseus відкриється 14 лютого о 07:57 за Київським часом. Пряма трансляція буде вестися на сайті NASA. Якщо зонд не вдасться запустити до Місяця в День Святого Валентина, резервні вікна будуть відкриті 15 і 16 лютого.

План польоту Odysseus

На відміну від інших недавніх місячних місій, які через необхідність економії палива доволі довго добиралися до Місяця, Odysseus попрямує до нього безпосередньо. Якщо все пройде успішно, він здійснить посадку вже 22 лютого. Розрахунковий час роботи Odysseus на місячній поверхні становить сім днів.

Ракета Falcon 9 зі встановленим на ній зондом Odysseus в очікуванні пуску. Джерело: SpaceX

Місцем посадки місії стане 24-кілометровий кратер Малаперт А, розташований приблизно за 300 км від південного полюса супутника. Недалеко від нього розташований т. зв. масив Малаперта, чия вершина розглядається як одне з можливих місць посадки експедиції Artemis III.

У разі успіху Intuitive Machines стане першою приватною компанією, якій вдалося доставити вантаж на Місяць. До неї це намагалися зробити: ізраїльська некомерційна організація SpaceIL («Берешит»), японська фірма ispace («Хакуто-R») і американська Astrobotic (Peregrine). Але з різних причин усі вони зазнали невдачі.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine