Цієї ночі в Україні можна побачити зникнення Урану

Рухаючись небесною сферою, наш природний супутник час від часу закриває зірки та планети. Ці явища називають окультаціями. Найвідоміше та найкрасивіше з них — безумовно, повне сонячне затемнення. Планети опиняються за місячним диском навіть частіше, ніж Сонце, хоча б тому, що воно на нашому небі одне, а планет — цілих сім. У ніч із 14 на 15 вересня 2022 року з усієї території України можна буде побачити, як Місяць закриє Уран.

Якби площина місячної орбіти співпадала з орбітою Землі, умовна проєкція якої на небесну сферу отримала назву «екліптика», сонячні затемнення спостерігалися б кожної фази нового Місяця. Насправді ж кут між ними складає понад 4°, тому поблизу точки їхнього перетину Місяць і Сонце опиняються з інтервалом трохи менше ніж пів року. Ще складніше ситуація з планетами. Крім того, що вони рухаються по небу кожна зі своєю швидкістю, їхні шляхи суттєво відхиляються від екліптики. Меркурій, Венера та Марс іноді опиняються у 8-9° від неї. Найменше відхилення від «сонячного шляху» має Уран: нахил його орбіти складає лише 0,773° (46,4 кутових мінут). Через це він опиняється за місячним диском найчастіше.

Відкриття Урану в Києві 15 вересня 2022 року (зеніт вгорі). Джерело: StarryNight

У другій половині поточного року відбувається серія окультацій Урану. В ніч із 14 на 15 вересня одну з них можна буде спостерігати з усієї території України — звичайно, за умов сприятливої погоди. Планета зникне за освітленим краєм Місяця, що матиме на той момент фазу 77%, і з’явиться з-поза його темного краю. Висота нашого природного супутника над горизонтом на початку явища на Закарпатті складе 25°, у всіх інших частинах країни він розташовуватиметься вище.

Для спостерігачів у Києві Уран зникне за Місяцем 15 вересня приблизно о 0:26 за літнім часом і знову з’явиться о 1:33 (для різних частин міста точний час може відрізнятися на 15-20 секунд). У Харкові закриття та відкриття планети відбудуться відповідно о 0:29 і 1:36, в Одесі — о 0:19 і 1:25, у Львові — о 0:23 і 1:28. Місячний край «наповзатиме» на диск планети приблизно 7 секунд, і стільки ж триватиме її поява, яку спостерігати значно цікавіше, але помітити її початок буде важче. Для спостережень потрібно «озброїтись» інструментами з діаметром об’єктиву не менше 60 мм та збільшенням понад 50 крат, оскільки побачити біля яскравого диску майже повного Місяця планету, що має блиск трохи вище 6-ї зоряної величини, досить складно.

Наступна окультація Урану, яку буде видно з території України, відбудеться ввечері 5 грудня. А вранці 2 січня наступного року мешканці півночі Чернігівської області зможуть побачити останню окультацію цієї серії, коли сьому планету «зачепить» південний край місячного диску.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t. me/ustmagazine