Цінніше за золото: перший в історії метеорит піде з молотка

Шматок космічної скелі розміром не більше кредитної картки може бути проданий найближчими днями за дуже велику ціну на аукціоні Christie’s. Предмет, який виставляється на ставку, — це уламок першого в історії зареєстрованого метеорита Ensisheim, який помітили, коли він упав із неба та приземлився у пшеничному полі. У деяких історичних книгах і рукописах це була єдина велика зареєстрована світова подія 1492 року.

Ensisheim
Шматок метеорита Ensisheim, який виставлений на аукціоні Christie’s

«Це відбулося в той час, коли ще не було досягнуто наукового консенсусу щодо існування метеоритів. Тоді такі «камені з неба» вважались божим посланням», — сказав Джеймс Хіслоп, керівник відділу природничої історії аукційного дому Christie’s.

Це не вперше, коли на продаж виставляють шматки знаменитого метеорита. Раніше на аукціонах Christie’s та Sotheby’s з’являлись шматки вагою в унцію (28 грамів) і розміром із чипс. Він і досі залишається популярним предметом серед колекціонерів через його історичне значення.

Станом на понеділок він уже зібрав понад 20 онлайн-ставок, а ціна за шматочок наближається до 5500 доларів. Закриття аукціону відбудеться 28 березня. Востаннє Christie’s продавав метеорити у 2021 році. Тоді зразок вагою 14 грамів пішов з молотка за 15 тис. доларів.

Перший свідок падіння

Метеорит упав на Землю буквально через кілька тижнів після того, як Христофор Колумб досяг Багамських островів. Він упав поблизу ельзаського міста Енсісхайм у Франції, на честь якого й був названий. Свідком 7 листопада 1492 року був хлопчик, який привів мешканців на місце падіння 127-кілограмового чорного каменю, який врізався на метрову глибину. Вибух під час падіння було чутно в радіусі 160 км.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Метеорит Ensisheim належить до хондритів, які найчастіше зустрічаються на Землі. Але в середні віки не було слів, щоб описати таке диво. Знадобиться ще близько 300 років, щоб вчені визнали, що каміння дійсно падає з космосу і це явище має наукове пояснення.

Наразі від 127-кілограмового метеорита залишилось лише 53 кг, і він поступово розпродується по частинах.

Голка в копиці сіна

За оцінками вчених, щодня на планету падає близько 48,5 тонн метеоритного матеріалу віком мільярди років. Але їхнє виявлення на Землі схоже на пошук голки в копиці сіна: значна частина уламків випаровується в атмосфері Землі або падає в океан, що охоплює понад 70% планети.

Людьми на Землі виявлено понад 60 тис. космічних каменів. Переважна більшість із них походить від астероїдів. Але невелика частка — приблизно 0,2% — із Марса або Місяця. Щонайменше 175 з них ідентифіковано як прибульці з Червоної планети.

Раніше ми повідомляли про те, як удар метеорита по Місяцю спричинив яскравий спалах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів