Чи можна використовувати бетон у космосі

Європейський астронавт Матіас Маурер провів кілька експериментів із бетоном на орбіті. Вчені сподіваються в такий спосіб дізнатися, як невагомість й інші фактори впливають на затвердіння цього матеріалу.

Изготовление бетона на МКС
Виготовлення бетону на МКС. Джерело: edition.cnn.com

Бетон на МКС

На Міжнародніой космічній станції (МКС) тривають наукові експерименти. Зокрема, продовжується програма Cosmic Kiss, метою якої є розробка матеріалів для будівництва майбутніх космічних поселень. У її рамках європейський космонавт Матіас Маурер провів експерименти з бетоном.

За допомогою невеликого ручного міксера він зробив бетонну суміш і виготовив із неї зразки у вигляді циліндрів. Після того, як вони набудуть необхідної міцності, їхня структура буде уважно вивчена. Потім ці вироби роздавлять на пресі.

Саме так зазвичай і випробовуть бетон. Його стискають або розтягують пресом до руйнування та вимірюють зусилля, при якому воно відбувається. Цього разу вчених найбільше цікавить питання, як на структуру будівельних композитів впливає невагомість. Вона може бути як негативним, так і позитивним чинником. А може взагалі не вплинути на структуру помітним чином.

Пошуки матеріалу для позаземних поселень

Не дивлячись на те, що бетон здається цілком земним матеріалом, його використання серйозно розглядається при створенні позаземних поселень, у тому числі в невагомості. Інженерам він дуже подобається з урахуванням того, що його міцність цілком достатня, а ціна — набагато нижче, ніж у металів.

Щоправда, на Місяці та Марсі мало сировини для його виготовлення, і головною проблемою майже напевно стане дефіцит води. Але вчені сподіваються, що вони зможуть замінити бетон якимось схожим на нього будівельним композитом. Тому вивчення впливу космічних умов на формування його структури триває. Експеримент Маурера —не перший на МКС. 2019 року астронавти NASA вже виготовляли будівельні матеріали на орбіті.

За матеріалами www.universetoday.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine