Нову чорну діру проміжної маси знайшли у віддаленій карликовій галактиці. Це вдалося завдяки тому, що вона розірвала на шматки та поглинула зорю, яка трапилася їй на шляху. Вчені сподіваються, що ця подія допоможе зрозуміти еволюцію найбільших об’єктів у Всесвіті.
Чорна діра розірвала зорю
Міжнародна група вчених знайшла у карликовій галактиці чорну діру проміжної маси. Сталося це під час реалізації наукової програми Young Supernova Experiment. Її метою є виявлення великої кількості спалахів наднових та інших короткотривалих космічних подій.
Одна з них привернула увагу дослідників своєю короткотривалістю та яскравістю, попри те, що сталася дуже далеко. Дослідники впевнені, що побачили, як чорна діра розриває на шматки зорю. При цьому це був досить незвичайний об’єкт проміжної маси.
Чорні діри зоряної маси добре відомі вченим. Зазвичай їх бачать, коли ці об’єкти, в десятки разів важчі за Сонце, утворюють пари зі звичайними світилами. Непогано також вивчені їхні надмасивні родичі, які живуть у центрах великих галактик. А ось щось середнє вдається побачити вкрай рідко.
Чорна діра проміжної маси та еволюція Всесвіту
Із тим, чому чорна діра проміжної маси — таке рідкісне явище, пов’язана одна з головних загадок еволюції цих типів об’єктів. Зараз більшість чорних дір утворюється внаслідок спалахів наднових, які й вивчає програма Young Supernova Experiment. А ось як народжуються надмасивні об’єкти, які добре помітні, коли поглинають газ та пил, ми ніколи не бачили.
Одна з можливостей полягає у тому, що вони утворюються внаслідок злиття чорних дір зоряної маси. Однак тоді має існувати величезна кількість об’єктів проміжної маси, яких ми чомусь не бачимо.
Теорія, яка пояснює відсутність чорних дір проміжної маси, полягає в тому, що це уявлення про еволюцію Всесвіту неправильне. У цьому випадку зародки надмасивних чорних дір утворилися впродовж перших сотень мільйонів років існування Всесвіту шляхом прямого колапсу газових хмар.
Однак цілком можливе й альтернативне пояснення, чому чорна діра проміжної маси ховається від нас. Вони можуть не утворювати тісних та довготривалих пар із зорями й водночас поглинати замало матерії, щоб ми бачили їхні джети та акреційні диски.
Чому карликові галактики важливі
З можливості, що чорні діри проміжної маси можуть просто ховатися від нас, витікає інша ймовірна картина першого мільярда років існування Всесвіту. У ній він був наповнений карликовими галактиками, в кожній з яких знаходилося по сингулярності середньої маси.
Надалі більшість із них злилася, утворивши великі галактики, схожі на Чумацький Шлях. Але чимала кількість цих карликів вижила. І тоді кожен із них повинен містити хоча б один із цих невловимих об’єктів.
Але досі вченим відомо лише кілька з них. Можливо, саме такі рідкісні події, як руйнування зустрічних зір, допоможуть встановити, чи дійсно усі карликові галактики містять їх. Це було б чудовою підказкою для розв’язання однієї з найбільших загадок чорних дір.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine