Чому в Юпітера немає кілець, як у Сатурна

Вчені відповіли на запитання, чому в гігантського Юпітера немає настільки великої системи кілець, як у Сатурна. Причиною цього стали масивні супутники планети.

Система кілець Сатурна
Кільця Сатурна

Маленькі кільця Юпітера

У середині липня 2022 року James Webb Space Telescope передав на Землю зображення Юпітера, зроблене в інфрачервоному спектрі з надзвичайною точністю. На ньому люди чи не вперше побачили кільця цієї планети. До того про їхнє існування знали переважно з показів приладів на борту космічних зондів, таких як Juno.

Знімок James Webb продемонстрував, якими насправді ефемерними є кільця гігантської планети. І в цьому плані вони дуже сильно відрізняються від дивовижної «прикраси» Сатурна. Тож виникає питання, чому в Юпітера такої краси немає.

Кільця Юпітера
Кільця Юпітера на знімку James Webb. Джерело: NASA

Кільця планет-гігантів — це велика кількість брил криги, що кружляють орбітою в одній площині. Вважається, що цей лід принесли комети, а могутня гравітація не дала йому розлетітися вусібіч. Отже, ніщо не заважає Юпітеру мати кільця навіть красивіші, ніж у Сатурна.

Вплив супутників

Стівен Кейн із Каліфорнійського університету та його аспірант спробували розгадати цю загадку. Вони припустили, що причина в гравітації чотирьох найбільших супутників Юпітера. Вони мають розмір, як у Місяця чи Меркурія, і обертаються достатньо близько до планети.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Вчені провели моделювання, як крига потрапляє на орбіту Юпітера. І воно підтвердило, що сила тяжіння Іо, Європи, Каллісто та Ганімеда має або викинути ці уламки за межі системи, або змусити їх зіштовхнутися з собою. Тож масивні кільця у найбільшої планети Сонячної системи просто не можуть існувати досить тривалий час.

Галілеєві супутники
Чотири найбільші супутники Юпітера. Джерело: Еarthsky.org

Інші планети-гіганти

Теорія про супутники як першопричину відсутності чи наявності кілець дуже зацікавила вчених. У Сонячній системі вони є у всіх чотирьох планет-гігантів. Однак у Нептуна вони майже такі самі слабкі, як і в Юпітера.

А ось в Урана кільця хоч і не такі широкі, як у Сатурна, але дуже яскраві. Тож спостерігати їх — не проблема навіть за допомогою наземних телескопів. І саме ця крига дуже цікавить астрономів. Річ у тім, що, відповідно до панівних уявлень, Уран колись «перекинувся на бік» через зіткнення з великим тілом.

Тож є припущення, що вони можуть бути рештками цього зіткнення. А збереглися вони через те, що Міранда, Оберон, Титанія, Аріель та Умбріель не створюють таких потужних гравітаційних збурень, як галілеєві супутники.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів