Чому співпраця України та Європейського космічного агентства вигідна обом учасникам процесу — аналітичний звіт

Венчурний фонд Noosphere опублікував аналітичний звіт про можливості співробітництва українського космічного сегмента з європейським космічним сегментом. Публікуємо переклад його скороченої версії. 

Українці не тільки мужня нація, що дивує весь світ своєю стійкістю у протистоянні одній з найсильніших армій, але вона ще й завзята до роботи й навчання.  Ми не тільки даємо відсіч ворогу на фронті, а й навчаємось, працюємо та шукаємо нові можливості для розвитку. Зараз, коли Європейське космічне агентство (ESA) припинило співпрацю з «роскосмосом», це відкриває нові перспективи для Європи та України. Тож розберімося, чим буде корисне таке співробітництво у сфері космосу для обох сторін. 

Джерело: ESA

З часу отримання Незалежності Україна пройшла довгий шлях розвитку. Вона зарекомендувала себе як надійний учасник міжнародних процесів і програм. Навіть більше, наша країна сильна в технічному та науковому плані. Має здобутки й технічну базу для розвитку космічної галузі. Налічує досвід уже трьох поколінь.

Але співпраця з нашою державою має точковий характер. Через це втрачаються можливості та взаємна вигода від використання потенціалу всіх учасників спільних проєктів, заради яких між країнами створюються технологічні союзи, організації на кшталт Європейського космічного агентства. 

Україна буде одним із найбільших союзників ESA 

Космічний сектор України останніми роками стабільно розвивається. Перед повномасштабною війною уряд затвердив бюджет 5-річної космічної стратегії країни. Відповідно до неї, лише у 2022 році планувалося профінансувати весь сектор на 151 млн євро. А в майбутньому, після завершення війни, ця цифра, ймовірно, зросте. Таким чином, Україна може співфінансувати програми ESA й увійти в топ-10 європейських країн за цим показником. 

Фактори, що забезпечують розвиток космічної галузі України 

Україна має великий космічний спадок. Державні підприємства мають значну спадщину в космічній сфері з часів СРСР. Крім того, в країні виросло три покоління інженерів, які прагнуть нових розробок і адаптації старих технологій до сучасних вимог. 

Уряд сприяє розвитку космічної галузі в країні. Одним з перших законів, прийнятих під час президентства Зеленського, був Закон про регулювання космічної діяльності, який дозволив приватним компаніям займатися космічними технологіями та призвів до появи десятків приватних космічних компаній. 

Після війни з росією Україна обов’язково повинна нарощувати свої сили в космосі. Війна з москвою показала, наскільки важливо мати власні космічні технології та технології подвійного призначення через низку причин. 

Фактори, що гальмували розвиток космічної галузі в Україні

«Самотність» України у цій сфері. Розвиток космічних технологій без постійних міжнародних партнерів та обміну досвідом — непросте завдання. Ще більше нашій державі нашкодило невиконання російською федерацією своїх зобов’язань. Росія підвела Україну в усіх спільних проєктах (Либідь, Sea Launch тощо). 

Переваги від співпраці ESA та України 

Економіка 

Співпраця з Європою дасть можливість Україні увійти у топ-10 країн ESA за інвестиціями в космічну діяльність. Надасть європейцям доступ до сучасних, поширених та недорогих українських аерокосмічних RnD центрів/об’єктів. У нашій країні працюють досвідчені, але економічно вигідні людські ресурси, адже в країнах ЄС заробітна плата у 7 разів вища. Обидві сторони отримають переваги від спрощення співпраці між підрядниками, коли працюєте з однією компанією — отримуєте досвід і знання всього нішевого кластера. 

Доступ до української експертизи та передача технологій 

Україна може стати субпідрядником для таких важливих компонентів, як ракетні та супутникові двигуни, супутникові адаптери, орбітальний сервіс тощо. Україна володіє IP та технологіями повітряного запуску на різні орбіти й може надавати послуги країнам, що не мають власних пускових можливостей. 

Крім цього, європейці отримають доступ до компанії з додатковими сервісами та її досвіду обробки субметрових зображень для військових потреб. Українські досвідчені співробітники, які вже задіяні в міжнародних космічних проєктах як консультанти та наставники, будуть співпрацювати з ESA.

Пришвидшення розробки поточних проєктів ESA 

Після розірвання стосунків з «роскосмосом» європейці стикнулись із труднощами, які можна вирішити за умови співпраці з Україною. Наша країна може легко замінити російських підрядників. Так, спільна робота дозволить поновити місію Exomars, адже технологія посадки на Місяць існує в Україні. Для проєкту «Аріель» ми можемо постачати свій хімічний двигун, а також надавати більше супутникових даних для програми Copernicus.

Посилення позиції ESA перед США та Китаєм 

Крім цього, ESA отримає доступ до IP, що допоможе уникнути передачі технологій на азійські ринки. При співробітництві очевидні також і логістичні переваги — легке і швидке транспортування космічного обладнання та компонентів наземним, повітряним або морським транспортом, навіть важких вантажів. Україна стане постійним замовником запусків ESA: запуск 7 супутників для спостереження за Землею з планами нарощування можливостей та заміни Space X.

Ще однією перевагою для Європейської космічної агенції є зростання кількості досвідченого персоналу, адже Україна володіє експертизою з 1950 року. Це допоможе зупинити міграцію фахівців до Азії та США і допоможе залучити їх у власні проєкти.

Український досвід співпраці з ESA 

Україна співпрацює з ESA з 1999 року за європейськими стандартами та сертифікатами. Вона тривалий час є неформальним членом ЄКА, але обидві сторони не мають усіх переваг, поки наша країна не стане повноправним членом. 

Діючі проєкти з ESA: 

  • «Мрія» — можливий проєкт повітряного запуску 
  • Член асоціації Lunar Moon Village з концепцією модулів Moon Village з 2018 року 
  • SES-17 — українське АТ «ФЕД» було субпідрядником для Thales Alenia Space (поставка теплового гідроакумулятора) у 2021 році 
  • Horizon 2020 — розробка композитів з 2016 року 
  • Vega — розробки двигуна четвертого ступеня ракети КБ «Південним» та «Південмашем» з 2012 року 
  • Galileo — Україна є оператором RIMS з 1999 року 

Як приєднання Польщі до ESA вплинуло на космічну промисловість країни 

Співпраця Польщі з Європейським космічним агентством розпочалася 1994 року, а 2012-го вона стала її повноправним членом. До цього космічна сфера країни була представлена ​​лише кількома науковими інститутами. Приєднання до ESA мало значний вплив на її космічну галузь. Польські компанії були представленими на європейському ринку, що призвело до перевірки технологій на міжнародному рівні. 

ESA було наставником Польщі, керувало розвитком її космічної галузі. Тепер країна готова самостійно виготовляти наукові наносупутники та більші супутники дистанційного зондування (MikroGlob), а також супутники зв’язку (EXATEL). 

Студенти отримали доступ до європейських програм космічної освіти, а комерціалізація польської космічної промисловості сприяла швидкому створенню нових компаній. Її прогрес очевидний, адже від кількох науково-дослідних інститутів вона доросла до 66 приватних космічних компаній. 

Польща отримала можливість брати участь у тендерах ESA, а кількість польських компаній, зареєстрованих у тендерній системі EMITS ESA, з 2012 року зросла більш ніж у 10 разів. Країна отримала доступ до європейського РН (Vega) для запуску свого першого супутника.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine