Чому галактики перестають утворювати зорі

Великі галактики мають надзвичайно низькі темпи зореутворення. Вчені дослідили одну з них, яка нещодавно утворилася шляхом злиття двох інших, і дійшли висновку, що причиною є втрата газу внаслідок зіткнення.

Галактики втрачають газ під час зіткнень
Галактики втрачають здатність до зореутворення. Джерело: Рhys.org

Дослідження віддаленої галактики

У великих галактиках майже не відбувається зореутворення. Причину цього вчені досі не розуміли. Для того, щоб розібратися з цією загадкою, вони застосували масив радіотелескопів ALMA, розташований у Південній Америці, для пошуку галактики, яка тільки недавно виросла до розмірів, за яких народження нових світил майже припиняється.

І таку галактику, що відносно нещодавно утворилася при зіткненні двох інших, знайшли. Щоправда, говорити про час щодо неї треба обережно, адже розташована вона на відстані семи мільярдів світлових років від нас, і те, що ми зараз у ній спостерігаємо, насправді сталося ще до утворення Сонячної системи.

Дві галактики середніх розмірів зіткнулися й утворили одну гігантську. Газу для утворення нових зір всередині неї ще достатньо, але процеси народження нових світил вже зупиняються. Причину цього добре видно на зображеннях, отриманих за допомогою ALMA. У галактики є величезний газовий «хвіст» довжиною як два чумацьких шляхи.

Майбутнє великих галактик

Насправді вчені вже давно розуміли, що причина зупинки зореутворення у великих галактиках — втрата ними газу. Але куди він зникає, залишалося незрозумілим. Одні думали, що він «висмоктується» чорними дірами, інші — що просто закінчується.

Однак нове дослідження показує, що він просто «видувається» з галактики масштабними ударними хвилями, які виникають під час злиття. І «хвіст», який спостерігають науковці, — це саме такий потік газу, котрий за кілька сотень мільйонів років витече увесь.

Взагалі скупчення речовини у Всесвіті — достатньо рідкісні явища через його постійне розширення. Але свою роль відіграє і гравітація. Тому місця, де можна знайти великі галактики, зазвичай розділені мільярдами світлових років. Але одне таке місце може містити одразу кілька «великих і мертвих» галактик.

До речі, цілком можливо, що згасання зореутворення очікує і Чумацький Шлях. До цього, ймовірно, призведе зіткнення з галактикою Андромеди, яке станеться за 5 млрд років. Очікується, що сила його буде достатньою для того, аби залишити нову велетенську зоряну систему без газу.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Старт SpaceX Crew-9 вчергове перенесли на пізнішу дату
Чи може міжзоряний квантовий зв’язок залучити Землю або розв’язати парадокс Фермі?
10 мільярдів градусів: новий японський телескоп розкрив таємниці загиблої зорі
Туристична капсула Neptune піднялась на висоту 30 км під час випробування
Астрономи знайшли галактику, яка втратила свій «хвіст»
Другий пояс Койпера? Сонячна система може бути набагато більшою, ніж ми думали
Потенційно небезпечний астероїд у формі арахісу пролетів поруч із Землею
Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета