Чи існує екзопланета розміром менше за Меркурій?

У порівнянні з багатьма відкритими екзопланетами Земля є доволі крихітною. Для прикладу, Юпітер легко вмістить у собі більш ніж 1300 земель. Проте наша планета не є найменшою загалом. У межах Сонячної системи цей титул належить Меркурію, відколи у 2006 році Плутон був визнаний карликовою планетою. Але чи існують екзопланети ще меншого розміру?

Kepler-37b
Найменша екзопланета Kepler-37b. Ілюстрація: Space Engine

Дивлячись на надзвичайно малі екзопланети, що обертаються навколо інших зір, не дивно, що їх дуже важко виявити. З тих, що вдалося знайти, найменшою є Kepler-37b, відкрита у 2013 році за допомогою космічного телескопа Kepler. Вона є меншою за Меркурій — майже такого ж розміру, як Місяць.

Kepler 37-b була виявлена за допомогою транзитного методу, що дозволяє зрозуміти, як планети проходять перед своїми зорями, затемнюючи їхнє світло. З використанням цього методу вчені можуть визначити не лише існування планет, а й деякі їхні характеристики, такі як розмір та відстань до зорі.

Ця крихітна планета обертається навколо зорі Kepler-37, розташованої на відстані приблизно 209 світлових років від нас. Це світило подібне до Сонця, але трохи менше і холодніше. Його компанію складають ще три планети, проте жодна з них не є такою малою, як Kepler-37b.

Kepler-37
Екзопланета Kepler-37b на орбіті навколо зорі Kepler-37. Ілюстрація: Space Engine

Питання, чи можна вважати Kepler-37b планетою, залишається відкритим. Вона значно відрізняється від планет Сонячної системи. Згідно з визначенням Міжнародного астрономічного союзу, планетою може вважатися небесне тіло достатньо великого розміру, щоб мати сферичну форму та очистити свою орбіту від інших об’єктів. Утім, визначення планети важко застосовувати до екзопланет.

Хоча Kepler-37b утримує титул найменшої планети вже понад десять років, скоро її може посунути новий кандидат. Телескоп Nancy Grace Roman Space Telescope, запуск якого запланований на 2027 рік, може знайти ще більше екзопланет, використовуючи метод мікролінзування, що дозволить виявити близько 2600 екзопланет за допомогою гравітаційного лінзування, одна з яких може бути ще меншою.

Раніше ми повідомляли про незвичайну систему Kepler-385.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine