«Чандраян-3» знайшов на Місяці багато сірки

Хімічний аналіз ґрунту, виконаний індійським апаратом «Чандраян-3» після посадки, показав значно більший вміст сірки у місячному камінні, ніж в аналогічних породах, досліджених раніше. Це надає додатковий сенс дослідженню саме полюсів нашого природного супутника.

«Чандраян-3» показав, що на Місяці є сірка
«Чандраян-3» показав, що на Місяці є сірка. Джерело: ISRO

«Чандраян-3» зробив хімічний аналіз порід

23 серпня 2023 року індійський апарат «Чандраян-3» здійснив посадку у 600 км від південного полюса Місяця. З нього на місячну поверхню з’їхав ровер «Праг’ян», що мав на борту два спектрометри: рентгенівський для дослідження альфа-частинок та для лазерного пробою. Вони призначені для отримання інформації про хімічний склад ґрунту.

За два тижні ця інформація надійшла на Землю та стало доступною науковцям різних країн. Наразі вона не дуже точна, адже ці дані потребують калібрування, однак дещо цікаве вони вже показали. Як і очікувалося, місячні гірські породи містять багато заліза, титана, алюмінію та кальцію.

А ось що виявилося для дослідників сюрпризом, так це достатньо великий вміст сірки. Цей елемент зазвичай виходить на поверхню разом із магмою. На Місяці його вже знаходили, проте не в таких великих кількостях.

Сірка на Місяці

Вулканічні породи Місяця поділяються на два типи: темні «морські» та світлі «височинні». Різниця між ними помітна навіть із Землі, хоча в даному разі ні про яку рідку воду на нашому супутнику не йдеться. Саме останні є чистою магмою, яка колись вилилася на місячну поверхню та застигла.

Тому вміст сірки у темних місячних породах значно вищий, ніж у світлих, хоча в останніх вона теж є. Ґрунт, який досліджував «Праг’ян,» належить саме до них. Однак, як свідчать некалібровані дані ровера, сірки у ньому значно більше, ніж у «високогірному» камінні, а можливо — більше, ніж у «морському».

Як причину цього явища вчені називають дві версії. Перша полягає в тому, що надзвичайно розріджена та непостійна місячна атмосфера (екзосфера) містить певну кількість молекул сірки. Коли на полюсах настає ніч, а температура опускається нижче за -71°С, вона випадає там, як паморозь.

Друга можливість полягає у тому, що надлишок сірки міг утворитися внаслідок стародавніх вулканічних вивержень або ударів багатих на неї метеоритів. Хай там як, наявність цієї речовини у великих кількостях може стати додатковим стимулом для будівництва бази біля місячних полюсів. Адже вона може бути використана для виробництва сонячних панелей і акумуляторних батарей.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine